Tekst pochodzi z portalu http://www.sprawnik.pl/artykuly,10223,20728,zadoscuczynienie-dla-czterolatka-za-smierc-mamy 
 

Zadośćuczynienie dla czterolatka za śmierć mamy

Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że czteroletniemu chłopcu z województwa wielkopolskiego, który stracił w 2010 r. w wypadku samochodowym mamę, należy się dodatkowo 150 000 PLN tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania. Jest to kwota sześciokrotnie większa, niż ustalił ubezpieczyciel. Tym samym sąd zgodził się z argumentami Auxilii i przyznał, że małoletni poszkodowany ma prawo do adekwatnej rekompensaty straty. Prawomocny wyrok zapadł 21 stycznia 2014 r. (sygnatura: I A Ca 896/13)

Wiek poszkodowanego nie ma znaczenia
Tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego zginęła matka chłopca, a jego ojciec poniósł ciężkie obrażenia i do dziś znajduje się w stanie paliatywnym, miał miejsce 7 września 2010 r. Dziecko miało wówczas 13 miesięcy. Po tym wydarzeniu, chłopczykiem zaopiekował się brat zmarłej, a ojcem - jego rodzice. Auxilia, w imieniu poszkodowanego, rozpoczęła standardową procedurę odszkodowawczą i zwróciła się do Ergo Hestii o należne zadośćuczynienie. Ubezpieczyciel dobrowolnie wypłacił łącznie zaledwie 25 000 PLN tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za utracone dochody w wyniku śmierci mamy i bardzo poważnego stanu ojca, który nie może samodzielnie funkcjonować.

 


Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Kaliszu. W związku z tym, że tragicznie zmarła nie miała zapiętych pasów, czyli przyczyniła się do powstania skutków wypadku, w pozwie zażądano dodatkowo 150 000 PLN zadośćuczynienia i odszkodowania. Sąd pierwszej instancji wyrokiem z 10 maja 2013 r. ustalił łącznie kwotę 90 000 PLN. - Uzasadnienie tej decyzji naszym zdaniem było skandaliczne – mówi Bartosz Boberski, prezes Auxilii. - Mianowicie, sąd stwierdził, że „małoletni,  z racji wczesnego wieku, w jakim się znajdował w chwili tragicznego zdarzenia, nie pamięta osoby matki, zatem trudno w jego przypadku mówić o świadomym i głębokim poczuciu straty i krzywdy” - dodaje Bartosz Boberski.


Pełnomocnik poszkodowanego odwołał się od wyroku. Sąd Apelacyjny w Łodzi zgodził się z żądaniem w pozwie i chłopiec otrzyma, oprócz zapłaconych wcześniej 25 000 PLN, dodatkowo 150 000 PLN.
  
 Tekst pochodzi z portalu http://www.sprawnik.pl/artykuly,10223,20728,zadoscuczynienie-dla-czterolatka-za-smierc-mamy