Tekst pochodzi z portalu http://www.sprawnik.pl/artykuly,10223,18819,czy-adwokat-moze-odmowic-obrony 
 

Czy adwokat może odmówić obrony?

Istnieje kilka zawodów, które związane są z olbrzymią odpowiedzialnością. Do grona ratujących życie lekarzy i chroniących ludzi policjantów oraz żołnierzy bez wątpienia można zaliczyć również adwokatów. To właśnie oni w swoich działaniach są w stanie obronić ludzi przed niejasnymi sytuacjami prawnymi. Czasami jednak sytuacja wygląda nieco inaczej - zdarzają się bowiem takie sprawy, w których obrona wydaje się być czymś głęboko niemoralnym.

W mediach często słyszy się o sprawach karnych o morderstwo, gwałt, dzieciobójstwo i inne czyny, które przyprawiają o jeżenie się włosów na głowie. Widok oskarżonych, którzy nie wykazują żadnej skruchy sprawia, że czujemy do nich niechęć, a nawet nienawiść. W takim przypadku mogłoby się wydawać, ze sytuacja jest przesądzona i nie unikną oni odpowiedzialności, a mimo to bywa, że obok nich dumnie stoją adwokaci, broniąc ich przed karą i przedstawiając argumenty przemawiające za ich niewinnością. Można wtedy się zastanowić – dlaczego tak się dzieję? Czy adwokat może odmówić podjęcia się obrony danej osoby?

Cóż, sprawa jest dość prosta. W Polsce funkcjonuje system prawny, który każdemu daje prawo do obrony, a przy tym uwzględnia domniemanie niewinności. Na samym początku postępowania karnego, nawet sprawca, z którego ludzie i media zrobiły już potwora musi być traktowany jako osoba potencjalnie niewinna. Profesjonalizm adwokatów nakazuje więc obronę każdego, jedynymi wyjątkami są tutaj sytuacje, które dotyczą ich samych, a także nie mogą oni udzielać porad prawnych, które ułatwiałyby popełnienie przestępstwa lub umożliwiałyby uniknięcie odpowiedzialności za czyny z przeszłości. Ustalanie czy w danej sprawie pełnomocnik musi wziąć udział, czy nie należy do kompetencji okręgowej rady adwokackiej. Musimy jednak liczyć się z tym, że jeżeli obrońca został wyznaczony z urzędu, to tylko ten sam organ może go z tego zwolnić.

 

Należy jednak pamiętać, że na sali sądowej oskarżony i obrońca to dwie inne osoby. Adwokaci, którzy reprezentują takich ludzi nie muszą zgadzać się z pobudkami, które kierowały sprawcami – ich zadaniem jest tylko i wyłącznie przedstawienie istotnych faktów, mogących mieć wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie postępowania.


Źródło: Kancelariagb.pl 
 Tekst pochodzi z portalu http://www.sprawnik.pl/artykuly,10223,18819,czy-adwokat-moze-odmowic-obrony