Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Kara za jazdę na gapę przedawnia się z upływem roku

Dostałem pozew z sądu obejmujący zapłatę kary za jazdę bez biletu. Kara była nałożona na mnie ponad 2 lata temu, czy muszę zapłacić tą karę wraz z kosztami sądowymi, czy nie przedawniła się ta kara? Ile wynosi okres przedawnienia? Czy po przedawnieniu mogą mnie dalej windykować?

Przejazd komunikacją miejską jest zawarciem umowy przewozu. Zgodnie z treścią art. 774 k.c. (kodeksu cywilnego), przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Zasadniczo w przypadku nieuiszczenia zapłaty za przejazd, przewoźnik lub osoba trzecia działająca w jego imieniu (np. firma windykacyjna) może żądać zapłaty w terminie określonym w wezwaniu do zapłaty. W razie bezskutecznego upływu tego terminu spraw a może zostać skierowana do sądu, gdzie dłużnik będzie zobowiązany do zapłaty zarówno samej kary jak i kosztów sądowych.

 

Zgodnie z treścią rat. 778 K.c. roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany. Jednocześnie w myśl art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (tj. Dz. U. z 2012 poz. 1173) roszczenia dochodzone na podstawie tej ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku, od dnia ich wymagalności.

 

Dłużnik może zatem powołać się na zarzut przedawnienia przedmiotowego roszczenia, a tym samym może odmówić spełnienia świadczenia wskazanego w pozwie, z uwagi na to, ze upłynął okres przedawnienia. W takim przypadku wierzyciel nie będzie mógł dochodzić tej sprawy na drodze postępowania sądowego co nie  wyklucza możliwości przesyłania wezwań do zapłaty. Roszczenie to nie przestaje istnieć, ale staje się roszczeniem tzw. naturalnym, które może być spełnione (ale nie musi) przez dłużnika.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-09-01
Autor/źródło: Zespół serwisu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: przedawnienie, roszczenie, umowa przewozu, kara, brak biletu, przewóz osób, komunikacja publiczna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja sPrawnik.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach sPrawnik.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.