Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Prawo rodzinne i opiekuńcze: Ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tego samego dnia, w tym samym szpitalu na świat przyszły córki Moniki Nowak i Anny Kowalskiej. Po urodzeniu córek sporządzono akty urodzenia. Córka Moniki została zarejestrowana jako Marta Nowak, zaś córka Anny jako Weronika Kowalska. Monika pozostaje w związku małżeńskim z Michałem Nowakiem. Anna nie jest mężatką. Ojcem jej dziecka jest jej były partner - Adam Nowicki, którego ojcostwo nie zostało ustalone. 10 lat po urodzeniu u Marty Nowak wykryto rzadką chorobę genetyczną. Okazało się również, że badania DNA wykazały brak więzi genetycznej między Moniką i jej córką Martą. Równocześnie okazało się, że choroba genetyczna stwierdzona u Marty Nowak występuje w rodzinie Anny Kowalskiej.

Prawo rodzinne i opiekuńcze: Ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa

Pytania:

  1. Kto w świetle polskiego prawa jest matką Weroniki Kowalskiej,  a kto matką Marty Nowak?
  2. Kiedy można wystąpić z powództwem o ustalenie macierzyństwa innej kobiety niż ta, która została wpisana do aktu urodzenia dziecka?
  3. Komu w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przysługuje legitymacja czynna do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie i ustalenie macierzyństwa?

 

Rozwiązanie

 

Ad. 1.

Zgodnie z normą art. 619 KRO matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Matką Weroniki jest  Monika Nowak, zaś matka Marty jest Anna Kowalska.

 

Ad. 2.

Żądanie ustalenia macierzyństwa w sytuacji gdy w akcie urodzenia wpisana jest inna kobieta możliwe jest dopiero po skutecznym zaprzeczeniu macierzyństwa tej kobiety (art. 6110 §  1 - jeżeli sporządzono akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców albo macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka zostało zaprzeczone, można żądać ustalenia macierzyństwa). Należy więc najpierw zaprzeczyć macierzyństwu Moniki Nowak wobec Marty Nowak oraz macierzyństwu Anny Kowalskiej wobec Weroniki Kowalskiej.


Ad. 3. 

Pierwszą kwestią jest termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa przez rodziców.

 

Art.  6113 §  1 KRO - matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka.

 

Od sporządzenia aktu urodzenia minęło 10 lat, więc należy wyeliminować z grona legitymowanych do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie zarówno Annę, jak i Monikę.  Gdyby nie upływ terminu, każda miałaby legitymację czynną.

 

Art.  6113 §  2 KRO - mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

 

 

Z powyższego wynika, że legitymowanym czynnie będzie mąż Moniki Nowak – Michał. Jego ojcostwo zostało ustalone w oparciu o domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki (art. 62 §  1 - jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji). Były partner Anny Kowalskiej nie ma legitymacji czynnej, gdyż jego ojcostwo nie zostało ustalone. Jest jedynie biologicznym ojcem, więc legitymacja czynna mu nie przysługuje.

 

Art.  6114 §  1 KRO - Dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletniości – póki co dziewczynki nie są pełnoletnie.
Podsumowanie: w przypadku Marty Nowak legitymowanym czynnie jest mąż Moniki – Michał Nowak oraz prokurator (art. 6116 KRO - Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka). 

 

W przypadku Weroniki Kowalskiej legitymowanym czynnie będzie wyłącznie prokurator. W tej sytuacji jest spełniona przesłanka dobra dziecka, jak i ochrony interesu społecznego.
Po skutecznym zaprzeczeniu macierzyństwa otwiera się droga do ustalenia macierzyństwa.

 

Art.  6110 §  2 - Powództwo o ustalenie macierzyństwa wytacza dziecko przeciwko matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. 
Art.  6110  §  3     - Matka wytacza powództwo o ustalenie macierzyństwa przeciwko dziecku.

 

Legitymacje czynną do wytoczenia powództwa o ustalenie macierzyństwa mają matki oraz obie córki i prokurator.

 

Podstawa prawna:
Art.  6110 , Art.  6113 , art.  6114 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U.2015.2082).

Data: 02.11.2016 09:35
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Kazusy
Słowa kluczowe: prawo rodzinne i opiekuńcze, ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.