Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus studenta: prawo cywilne - odpowiedzialność małoletniego

5/5 z 27 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dzisiejszy kazus traktuje o odpowiedzialności cywilnej osoby małoletniej. W zależności od wieku takiej osoby, może ona w ogóle nie ponosić żadnych konsekwencji prawnych za zaciągnięte i niezrealizowane zobowiązanie. Wszystko jednak zależy do charakteru zawartej umowy. Sprawdź czy będziesz w stanie rozwiązać poniższy kazus.

Kazus studenta: prawo cywilne - odpowiedzialność małoletniego

Treść:

 

9-letnia Monika często jeździła do babci autobusem miejskim, zawsze kasowała bilet. Dziewczynka podróżowała sama, ponieważ odległość pomiędzy jej domem rodzinnym, a domem babci nie była duża (wynosiła odległość 2 przystanków autobusowych). Pewnego dnia zapomniała o bilecie i jak zwykle wsiadła do autobusu. Pech chciał, że w tym dniu przeprowadzano kontrolę biletów. Monika oczywiście biletu nie miała, kontroler domaga się zatem od niej zapłaty kary za brak ważnego biletu oraz zakup samego biletu.

 

Pytania:

 

  1. Czy kontroler ma prawo żądać kary za brak biletu od Moniki?
  2. Czy kontroler ma prawo ukarać rodziców Moniki za brak biletu?

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu cywilnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Ucząc innych, sami się uczymy."

 

Regulacja prawna:

 

Zdolność do czynności prawnych to możliwość skutecznego składania i przyjmowania oświadczeń woli – dokonywania ważnych czynności prawnych we własnym imieniu. Zgodnie z treścią art. 12 Kodeksu cywilnego, nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Z powyższego wynika zatem, że małoletni nie ma takiej zdolności, stąd nie może odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Co więcej, na gruncie art. 426 KC, małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Ostatecznie zatem, małoletni przed ukończeniem 13 roku życia nie może ponosi ani odpowiedzialności kontraktowej, ani odpowiedzialności deliktowej. Nie ma przy tym znaczenia czy sytuacja dotyczyłaby zakupu biletu, książki w sklepie, czy opłacania rachunków w agencji pocztowej. Dziecko aż do ukończenia 13 roku życia nie może bowiem skutecznie zaciągać obowiązków, ani nabywać praw. Co do zasady nie odpowiada za swoje czyny, ponieważ taka odpowiedzialność przechodzi na jego rodziców lub opiekunów prawnych.

 

Zgodnie z regulacją art. 427 KC, kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. Przepis ten stosuje się również do osób wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można. Z powyższego wynika zatem, że rodzice ponoszą odpowiedzialność za winę Moniki, ze względu na sprawowany nad nią nadzór.

 

Rozwiązanie:

 

  • Kontroler nie ma prawa żądać od Moniki ani zapłaty za bilet, ani kary za jego brak. Monika jako osoba nieposiadająca zdolności do czynności prawnych ze względu na swój wiek, nie ponosi odpowiedzialności za brak ważnego biletu.
  • Kontroler ma prawo żądać od rodziców Moniki zapłaty kary pieniężnej za brak biletu, a także zakupu samego biletu. Rodzice dziewczynki ponoszą bowiem odpowiedzialność w takim przypadku na zasadzie winy w nadzorze.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu cywilnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Nauka to uporządkowana wiedza."

 

Podstawa prawna:
[art. 12 k.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 121 j.t.)]

Data: 31.07.2015 07:11
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Kazusy
Słowa kluczowe: egzaminy wstępne na aplikację, kazus, zdolność do czynności prawnej, ukaranie za brak ważnego biletu
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.