Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus studenta: Prawo spadkowe - dziedziczenie ustawowe

5/5 z 37 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tym razem nasz kazus poświęcamy tematyce prawa spadkowego i zagadnieniu dziedziczenia ustawowego.

Kazus studenta: Prawo spadkowe - dziedziczenie ustawowe

Treść kazusu


Adam Kowalski ma żonę Aleksandrę oraz troje dorosłych dzieci: syna Piotra (lat 28), córkę Monikę (lat 25) oraz syna Wojciecha (lat 22). Wraz z Adamem i Aleksandrą mieszkają rodzice Adama – Zofia i Zygmunt Kowalscy. Adam i Aleksandra są także dziadkami, bowiem syn Piotr ma dwoje dzieci: córkę Amelię (lat 5) oraz syna Maksa (lat 3).

 


20 września 2014 roku Adam dostaje rozległego zawału serca w skutej czego umiera. Nie pozostawia po sobie testamentu.

 

Pytania:

 • Kto dziedziczy, według ustawy, spadek po Adamie?
 • Jakie udziały w majątku spadkowym przypadną każdemu ze spadkobierców?
 • Czy wnuki Adama mogą po nim dziedziczyć?
 • Kiedy spadek po Adamie odziedziczą rodzice Adama – Zofia i Zygmunt Kowalscy?


Rozwiązanie kazusu


Z uwagi na fakt, że Adam nie pozostawił testamentu, dziedziczenie nastąpi na podstawie przepisów ustawy. Zgodnie z normą art. 931 § 1 kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że po Adamie spadek dziedziczą:

 • Żona Aleksandra,
 • Syn Piotr,
 • Córka Monika,
 • Syn Wojciech.


Wskazanym wyżej spadkobiercom przypadną następujące udziały spadkowe:

 • Żona Aleksandra – ¼,
 • Syn Piotr – ¼ ,
 • Córka Monika – ¼ ,
 • Syn Wojciech – ¼ .


We wskazanym w treści kazusu stanie faktycznym nie dziedziczą po Adamie jego rodzice oraz wnuki.


Wnuki oraz dalsi zstępni dziedziczą na zasadach określonych w art. 931 § 2 kodeksu cywilnego. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Powyższą zasadę stosuje się także do dalszych zstępnych. Przewidziane w art. 931 § 2 k.c. następstwo prawne, w którym dzieci wcześniej zmarłego dziecka wchodzą na miejsce swojego rodzica powoduje, że dalsi zstępni dziedziczą w istocie bezpośrednio po spadkodawcy. Dochodzą do spadku prawem własnym, bezpośrednio po spadkodawcy, a nie po swoim wstępnym, ponieważ ich dziedziczenie uzależnione jest od istnienia przesłanek dziedziczenia takiego zstępnego w stosunku do spadkodawcy (m.in. niegodność dziedziczenia rozpatrywana jest zawsze w relacji: kandydat na spadkobiercę-spadkodawca), nie bierze się zaś pod uwagę stosunku kandydata na spadkobiercę do swego bezpośredniego przodka. W związku z tym istniejące przesłanki wykluczające od dziedziczenia żyjącego zstępnego spadkodawcy nie wykluczają automatycznie możliwości dziedziczenia po spadkodawcy jego dalszych zstępnych.(Por. uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2014 roku, sygn. akt I ACa 31/14, którego tekst pochodzi z bazy Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych dostępnej pod adresem http://orzeczenia.ms.gov.pl .)


Rodzice dziedziczą w zbiegu z małżonkiem wtedy, gdy brak jest zstępnych spadkodawcy. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

 

Podstawa prawna:
Art. 931, art. 932 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121).

Data: 10.11.2014 13:00
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Prawo, Studia, Kazusy
Słowa kluczowe: dziedziczenie, dziedziczenie ustawowe, udziały spadkowe, dziedziczenie bez testamentu
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.