Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Z czego wynikły zmiany w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Program Pracownicze Plany Kapitałowe dopiero zaczyna rozwijać się w naszym kraju. To nowy system oszczędzania długoterminowego. Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, a pierwsze firmy zaczęły wdrażać program od 1 lipca bieżącego roku. Zanim jednak PPK zaczęły na dobre funkcjonować, wprowadzono pierwsze zmiany w ustawie.

Z czego wynikły zmiany w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

 

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zobowiązuje wszystkie firmy zatrudniające co najmniej jedną osobę, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, do utworzenia PPK. 1 lipca 2019 roku przepisy związane z tym programem objęły największe przedsiębiorstwa. To podmioty, które na dzień 31 grudnia 2018 roku zatrudniały minimum 250 osób. Firmy te mają czas do 25 października 2019 roku na podpisanie umowy z wybraną instytucją finansowa o prowadzenie i zarządzanie PPK. Obowiązek wdrożenia programu będzie stopniowo obejmował również mniejsze firmy. Ostatnie z nich będą musiały przystąpić do systemu 1 stycznia 2021 roku.

 

Ustawa o PPK zakłada również wyłączenia. Program nie musi być wdrażany w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 10 osób, ale tylko w sytuacji, gdy wszyscy zatrudnieni złożą deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Dodatkowo systemu nie muszą wprowadzać przedsiębiorcy, u których działają Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) ze składką na poziomie minimum 3,5%, a ich uczestnikami jest co najmniej 25% pracowników.

 

– Pracownicze Plany Kapitałowe mają rozwiązać problem Polaków z oszczędzaniem długoterminowym, a do tego zapewnić im bezpieczeństwo finansowe po przejściu na emeryturę – wyjaśnia ekspert portalu ppk.info.

 

– Ten nowy system zakłada, że każdy pracownik, który przyłączy się do programu, będzie mógł gromadzić oszczędności na własnym koncie PPK. Dodatkowo będą tam również wpływały środki od pracodawcy i państwa. Program zakłada oszczędzanie wieloletnie, dlatego uczestnik będzie mógł skorzystać z odłożonych środków dopiero po ukończeniu 60 lat. Wcześniejsza wypłata wiąże się bowiem z różnymi potrąceniami. Należy podkreślić, że niedawno doszło do zmian w programie. Nowelizacja ustawy o PPK zwiększyła między innymi liczbę osób, które mogą przystąpić do programu – dodaje przedstawiciel ppk.info.

 

Program PPK – główne założenia

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny i prywatny, który ma działać niezależnie od systemu emerytalnego ZUS. Do PPK przystąpią wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Pracodawca, wdrażając PPK w swojej firmie, automatycznie zapisuje do programu wszystkich pracowników. Jednak każdy, kto nie chce być uczestnikiem tego systemu oszczędzania, może się z niego wypisać, składając odpowiednią deklarację. W ramach PPK dla każdej uczestnika zostanie utworzone konto, na które będą wpływały składki pochodzące od pracodawcy (1,5-4%), pracownika (2-4%) oraz państwa (wpłata powitalna to 250 zł, a dopłata roczna to 240 zł). Środki będą gromadzone, przechowywane i inwestowane przez odpowiednią instytucję finansową wybraną przez przedsiębiorcę w porozumieniu z zatrudnionymi lub związkami zawodowymi.

 

Wypłata zgromadzonych oszczędności może zostać dokonana po ukończeniu przez uczestnika PPK 60 lat. Jednorazowo może on pobrać 25% zebranej kwoty, natomiast reszta (75%) zostanie podzielona raty i będzie wypłacana przez minimum 10 lat. Ustawa o PPK zakłada także wypłatę środków bez konsekwencji wcześniej, ale tylko w określonej sytuacji, na przykład w przypadku choroby właściciel konta PPK lub kogoś z najbliższej rodziny (żona, dziecko). Dodatkowo pracownik może skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w sytuacji, gdy potrzebuje gotówki na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. Jednak w tym przypadku jest to pożyczka. Środki trzeba zwrócić w ciągu następnych 15 lat. Oczywiście pieniądze w PPK są własnością prywatną i można je odzyskać w każdej chwili. Jednak pomijając wymienione wyżej sytuacje, konieczne będzie wtedy zapłacenie podatku, a część środków powędruje do ZUS-u. Dowiesz się więcej na ppk.info.

 

Nowelizacja ustawy o PPK

 

Nowelizacja ustawy o PPK została przyjęta w maju 2019 roku, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wdrażania programu w największych przedsiębiorstwach. Zmiany były potrzebne, aby ujednolicić przepisy, ułatwić wprowadzenie systemu i zwiększyć liczbę osób mogących zapisać się do PPK.

 

 

 

Jednym z głównych problemów, które rozwiązała nowelizacja, była 30-krotność średniego wynagrodzenia. Taki limit został wprowadzony w ustawie o PPK, jednak potem uznano, że jest niepotrzebny i utrudnia wprowadzenie programu. Zniesienie tzw. limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oznacza, że wszystkie osoby, które na przykład w 2019 roku zarobią więcej niż 143 tys. zł brutto do końca grudnia, będą mogły dołączyć do PPK. To zwiększy liczbę uczestników programu nawet o kilkaset tysięcy pracowników. Dodatkowo nowelizacja ustawy o PPK rozszerza katalog osób mogących zapisać się do systemu. Dołączą do niego zatrudnieni przebywający na urlopach wychowawczych lub pobierający zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Wprowadzając zmiany, ujednolicono również termin dokonywania przez pracodawcę wpłat składek na PPK. Należy je realizować do 15 dnia każdego miesiąca. Więcej o nowelizacji ustawy o PPK można przeczytać na stronie https://ppk.info/baza-wiedzy/artykuly/dociskanie-sruby-ppk-najnowszy-projekt-nowelizacji-ustawy-o-ppk/.

 

PPK to nowe rozwiązanie, które ma zaprocentować w przyszłości bezpieczeństwem finansowym Polaków. Program zakłada oszczędzanie na prywatnych kontach uczestników w długoterminowej perspektywie, tak aby Polacy mogli korzystać ze zgromadzonych środków po przejściu na emeryturę i uzupełniać tym samym świadczenia z ZUS-u.

 

 

 

 

Data: 30.09.2019 17:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: prawo pracy, PPK, Ustawa o PPK, Nowelizacja ustawy o PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.