Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Trwa państwowy egzamin notarialny

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

0d 4 do 6 września przyszli notariusze zmagają się z zadaniami egzaminacyjnymi, przygotowanymi dla nich przez specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Krajowej Rady Notarialnej. Jak przebiega egzamin? Ile osób przystąpiło do niego w tym roku? jakie zadania czekają na tegorocznych adeptów prawa?

Trwa państwowy egzamin notarialny

10 komisji i 6 miast

 

Egzamin przeprowadzany będzie przez 10 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości: po jednej w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu, po dwie w Krakowie i Poznaniu oraz trzy w Warszawie. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 7 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz 1 pracownik naukowy, naukowo dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.

 

Przebieg egzaminu notarialnego w 2019 roku

 

Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwa 6 godzin. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyły 573 osoby. Do egzaminu przystąpiło też 5 zdających będących osobami niepełnosprawnymi. Czas trwania egzaminu w stosunku do tych zdających podlega wydłużeniu o połowę, tj. do 9 godzin. Natomiast  matkom karmiącym przysługuje uprawnienie do wykorzystania dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu, które nie podlegają wliczeniu do czasu trwania egzaminu w danym dniu. 


 

 

 

Zadania egzaminacyjne na egzaminie notarialnym w 2019 roku

 

Zadania egzaminacyjne przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Krajowej Rady Notarialnej. W dniach 4 i 5 września 2019 r. zdający będą rozwiązywali zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 6 września 2019 r. - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności bądź na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

 

Sporządzanie prac egzaminacyjnych na egzaminie notarialnym w 2019 roku

 

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego.   Zdający, którzy zdecydowali się na rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych.  Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego, zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.


Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.