Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nowe, wyższe stawki opłat sądowych weszły w życie

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

21 sierpnia w życie weszły nowe, wyższe stewki opłat sądowych.

Nowe, wyższe stawki opłat sądowych weszły w życie

Opłaty w sprawach o prawa majątkowe

 

W sprawach o prawa majątkowe, jeżeli wartość przedmiotu sporu przekracza 20 tys. złotych opłata stosunkowa wyniesie 5 proc., ale nie więcej niż 200 tys. złotych (jest to dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim stanem prawnym, gdy opłata maksymalna wynosiła 100 tys.). W sporach poniżej 20 tys. zł, zależnie od wartości sporu, opłaty będą wynosić od 30 do 1000 zł . 

 

Stawka opłaty w sprawach o prawa majątkowe a wartość przedmiotu sporu

 

W sprawach o wartość przedmiotu sporu poniżej 20 000 zł katalog opłat wygląda następująco:

  • 30 zł - od wartość sporu do 500 złotych;
  • 100 zł - w sporach o  ponad 500 złotych do 1 500 złotych;
  • 200 zł - w sporach o ponad 1 500 złotych do 4 000 złotych;
  • 400 zł - w sporach o ponad 4 000 złotych do 7 500 złotych;
  • 500 zł - w sporach o  ponad 7 500 złotych do 10 000 złotych;
  • 750 zł  - w sporach o ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych;
  • 1000 zł - w sporach o  ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych.


Wyższa opłata stała w sprawach o prawa niemajątkowe

 

Zmianie uległy stawki opłaty stałej w sprawach o prawa niemajątkowe. Opłata stała w sprawach o prawa niemajątkowe, oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe ma nie być niższa niż 30 złi nie może być wyższa niż 10 tys. złotych (dotychczas górna granica wynosiła  5 tys. zł. ).

 

Wzrosły opłaty od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego, lub samodzielnej jego części, apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie, w której postępowania nieprocesowe zostało wszczęte z urzędu i wniosku o zabezpieczenie dowodu

 

Dotychczas opłata od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego, lub samodzielnej jego części, apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie, w której postępowania nieprocesowe zostało wszczęte z urzędu i wniosku o zabezpieczenie dowodu wynosiła 40 złotych. Po zmianie jest to 100 złotych.

 

Wyższa opłata w sprawach spadkowych

 

Dwukrotnie (z 50 do 100 zł) wzrosła opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zabezpieczenie spadku, sporządzenie spisu inwentarza lub odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

 

 

 

Wniosek o założenie księgi wieczystej

 

Opłata od wniosku o założenie księgi wieczystej, która dotychczas wynosiła 60 złotych od dzisiaj wynosi 100 zł. Tyle samo wynosi opłata od wniosku o połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, odłączenie nieruchomości lub jej części, wpis ostrzeżenia, sprostowanie działu I-O lub inne wpisy.

 

Wprowadzono opłatę za usunięcie niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności czy zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji

 

Wprowadzona zostaje opłata za usunięcie niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności czy zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji. Jeśli wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia wyniesie ponad 40 tys. zł opłata ma być stała - 2 tys. zł.   


Pozew o rozwiązanie spółki

 

Również pozew o rozwiązanie spółki będzie droższy niż dotychczas.  Od 21 sierpnia opłata od pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika ze spółki wyniesie 5 tys. zł. Taką samą stawką objęto pozew o uchylenie uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki, stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub walnego zgromadzenia spółki, ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwały organu spółki, uchylenie uchwały zgromadzenia obligatariuszy lub stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia obligatariuszy.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.