Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Studenckie stypendia i zapomogi w dobie pandemii

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od 12 marca obowiązuje zawieszenie zajęć na uczelni. Znacznym ograniczeniom uległo także funkcjonowanie działów administracji placówek akademickich. Choć brak wykładów i konwersatoriów w pewnym sensie studentów cieszy, o tyle niepokój może budzić perspektywa przerw w wypłatach świadczeń albo wstrzymanie procesu przyznawania stypendium i zapomóg w semestrze letnim.

Studenckie stypendia i zapomogi w dobie pandemii

Kto otrzyma zapomogę z funduszu stypendialnego?

 

Zapomoga z funduszu stypendialnego przysługuje zarówno studentom, jak i doktorantom.

 

Student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, może otrzymać w uczelni zapomogę z funduszu stypendialnego. Wskazuje się, że  podstawą wnioskowania o wsparcie może być w szczególności  utrata przez studenta lub członka jego rodziny źródła dochodu spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Analogiczne wsparcie przysługuje doktorantom, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020.
Środki dotacji na wypłatę świadczeń dla studentów są przekazywane uczelniom z budżetu państwa na bieżąco (co miesiąc) zgodnie z dotychczasowymi zasadami. W przypadku wzrostu zapotrzebowania uczelni na środki dotacji w związku z przyznaniem zapomóg dużej liczbie studentów i doktorantów, Ministerstwo zapewniło, że będzie elastycznie podchodziło do rozpatrywania wniosków uczelni o zwiększenie dotacji na 2020 r. Ponadto, w opinii Ministerstwa Nauki, zasadne jest uwzględnienie szczególnej sytuacji studentów zakwaterowanych w domach studenckich, którzy ze względu na odwołanie zajęć nie korzystają z tych obiektów, poprzez zwolnienie studentów z opłat za miejsce w domu studenckim za ten okres.

 

Proces przyznawania świadczeń stypendialnych

 

Nie jest tajemnicą, że z uwagi na wysokie zagrożenie epidemiologiczne, władze wielu uczelni podjęły decyzję o ograniczeniu funkcjonowania również działów administracyjnych placówek akademickich. Powyższe zbudziło niepokój studentów, bowiem część środków stypendialnych przyznawana jest dopiero w semestrze letnim. W związku z tym Ministerstwo zaapelowało, by poszczególne uczelnie dołożyły wszelkich starań o to, aby w okresie zawieszenia funkcjonowania uczelni realizacja zadań związanych z przyznawaniem i wypłacaniem stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów przebiegała terminowo i w miarę możliwości bez zakłóceń. W szczególności dotyczy to sytuacji przyznania stypendiów na semestr letni roku akademickiego 2019/2020 w uczelniach, które przyznają stypendia w systemie semestralnym (na 5 miesięcy).

 

 

 

 

Nowe procedury przyznawania stypendium

 

Każdy, kto choć raz ubiegał się o stypendium z pewnością zetknął się z absurdem biurokracji. Wnioski on-line stały się standardem już wiele lat temu, mimo to samo zarejestrowanie się w systemie e-dziekanatu i przesłanie za jego pośrednictwem formularza było w większości przypadków niewystarczające. Wygenerowany elektronicznie wniosek  trafiał w ręce studenta, który rozpoczynał swoją „pielgrzymkę” na ogół od dziekanatu, który pieczątką i podpisem uprawnionego pracownika  potwierdzał średnią ocen, na promotorze (w przypadku doktorantów) skończywszy, który zobligowany był wystawić stosowną opinię. Oczywiście każdy wniosek opatrzony setką podpisanych załączników.  W obecnym stanie rzeczy taka procedura jest niemożliwa. W związku z powyższym Ministerstwo Nauki wskazuje, że w związku z ewentualnymi problemami w dostarczeniu do uczelni przez studentów i doktorantów dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia na semestr letni bieżącego roku akademickiego, należy zaznaczyć, że przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego zawierają rozwiązania prawne umożliwiające wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w prowadzonych postępowaniach administracyjnych - np. doręczenia drogą elektroniczną. Możliwe jest także wydłużanie studentom zgłaszającym taką potrzebę terminów na uzupełnienie postępowania dowodowego oraz uwzględnianie dokumentów będących w posiadaniu uczelni - np. przy rozpatrywaniu wniosku studenta o przyznanie stypendium socjalnego na semestr letni roku akademickiego 2019/2020 wzięcie pod uwagę dokumentów o jego dochodach będących podstawą przyznania stypendium na semestr zimowy, jeżeli sytuacja materialna studenta nie uległa zmianie).       

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Nauki.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.