Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kredyt hipoteczny a jego raty

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jeśli dana osoba weźmie dwa różne kredyty, lecz na taką samą kwotę, to i tak wbrew pozorom będą się one różnic kilkoma czynnikami. Mowa tu o całkowitej sumie spłaty oraz wysokości comiesięcznych rat. W tym artykule zajmiemy się tym drugim aspektem w kontekście kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny a jego raty

Pożyczona kwota

 

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o raty, jest oczywiście to, jaką sumę otrzymał pożyczkobiorca. Im wyższa, tym większa będzie comiesięczna rata, stąd należy racjonalnie podejść do swoich możliwości finansowych. Również wtedy, gdy nie bank nie wykazał żadnych problemów z naszą zdolnością kredytową. Powód jest prosty, ocena dotyczy jedynie pewnego okresu z naszego życia, a nigdy nie jesteśmy całkowicie pewni co do tego, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat. Rozwiązaniem może być skrupulatne oszczędzanie pieniędzy i odkładanie ich na wkład własny.

 

Długość okresu kredytowania

 

Kolejnym czynnikiem jest długość okresu kredytowania. Chcąc pożyczyć 50 tys. złotych, łatwiej będzie, mimo wszystko spłacić zadłużenie w ciągu 10 lat, niż 5. Pamiętajcie jednak, że przesuwanie terminu spłaty może ewentualnie zwiększyć koszt całkowity pożyczki, dokładając większą ilość odsetek i dodatkowe nieprzewidziane opłaty. Aby uniknąć goryczy, zaleca się przestudiowanie poszczególnych ofert bankowych oraz swojej orientacyjnej zdolności kredytowej. Na szczęście w tym celu nie trzeba nawet opuszczać domu, ponieważ narzędzia do tego służące dostępne są w Internecie.

 

 

Kalkulator rat kredytu hipotecznego dostępny na stronie expander.pl

 

Typ raty

 

Nie bez znaczenia jest również typ wybranej raty. Te stałe gwarantują, jak sama nazwa wskazuje niezmienną wielkość comiesięcznej kwoty spłaty. Natomiast trzeba nadmienić, że będą one znacznie wyższe, niż te dotyczące wariantu malejącego. Osoby decydujące się na taki model zaznaczają, że po początkowych trudnościach z organizowaniem pieniędzy w przeciągu następnych miesięcy cały proces staje się coraz mniej przytłaczający.

 

 

 

Co do rat malejących, to działają one w następujący sposób: następujące po sobie spłaty są coraz niższe, aż nie osiągną pewnego z góry ustalonego pułapu. Tutaj z kolei mamy odwrócenie względem poprzedniej wymienionej opcji: pod koniec jest już z górki.

 

Podsumowanie

 

Widać zatem, że na raty kredytu hipotecznego ma wpływ wiele czynników. Ich znajomość pozwoli nam zarówno na wzięcie optymalnej pożyczki, jak i wygodne jej spłacenie.

Data: 30.11.2019 11:40
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse studenta
Słowa kluczowe: kredyt, kredyt hipoteczny, Długość okresu kredytowania, Typ raty kredytu, Kalkulator rat kredytu hipotecznego, Expander
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.