Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy wykaz krajów objętych zakazem lotów
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wspólny zakup mieszkania bez ślubu - co w przyszłości?

3.7/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jak wziąć kredyt hipoteczny, będąc w związku nieformalnym? Kupno mieszkania przez partnerów przebiega podobnie jak w przypadku związków małżeńskich, jednak kwestie formalne w banku mają nieco inny przebieg. Sprawdź, o czym pamiętać, kupując mieszkanie przed ślubem?

Wspólny zakup mieszkania bez ślubu - co w przyszłości?

Kupno mieszkania – razem czy osobno?

 

Osoby będące w związku partnerskim mogą skorzystać z kredytu hipotecznego na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kupno mieszkania przez tylko jednego z partnerów. To on będzie figurował w księdze wieczystej jako nabywca lokalu i miał pełne prawo dotyczące wynajmu czy sprzedaży lokum. Jednak w przypadku rozpadu nawet długoletniego związku partnerskiego z punktu widzenia prawa osoba, która nie jest właścicielem mieszkania, nie będzie miała do niego żadnych praw – nie może także wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia.

 

Jak wygląda sytuacja w przypadku mieszkania kupionego przed ślubem przez oboje partnerów? Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny przez osoby będące w konkubinacie wygląda bardzo podobnie jak w przypadku małżeństw, jednak może trwać dłużej – bank analizuje zdolność kredytową każdego z partnerów. Po pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy partnerzy są zobowiązani do spłaty należności.

 

 

 

Mieszkanie kupione przez małżeństwo a partnerów – kwestia własności

 

Podstawową różnicą pomiędzy zakupem nieruchomości przez małżeństwo a związek nieformalny jest kwestia własności. Według prawa nieruchomość nabyta po zawarciu związku małżeńskiego jest częścią wspólną obu małżonków i stanowi ich majątek. W przypadku śmierci jednego z małżonków – drugi dziedziczy po nim nieruchomość, o ile zapis testamentowy nie mówi inaczej.

 

W przypadku kupna mieszkania przez partnerów występuje współwłasność w częściach ułamkowych – każda z części nabytego mieszkania należy do majątku osobistego partnera. Konkubenci nie zawsze kupują mieszkanie w równych udziałach, nabywając po 50% nieruchomości. Zdarza się, że te proporcje wynoszą 30 i 70%. Warto dokładnie określić wielkość udziałów z kilku powodów. W przypadku wynajęcia wspólnego mieszkania przychody uzyskane z tego tytułu będą proporcjonalne do wielkości udziałów każdego z partnerów. Jeśli kredyt był brany w równych częściach, kredytobiorców obowiązuje tzw. odpowiedzialność solidarna. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy jeden z partnerów nie spłaca kredytu – bank może zażądać spłaty od drugiego kredytobiorcy. Osoba, która spłaciła kredyt, może dociekać na drodze sądowej zwrotu pieniędzy.

 

Kwestia dziedziczenia w związkach partnerskich

 

W sytuacji, gdy jeden z partnerów umrze, kredyt przechodzi na drugiego kredytobiorcę. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wykupując polisę na życie. Wtedy partner będzie miał prawo do odszkodowania i nie będzie musiał płacić podatku od spadku. Jak wygląda kwestia dziedziczenia po zgonie konkubenta? W świetle prawa osoby żyjące w związku nieformalnym są traktowane jako obce, dlatego nie dziedziczą po sobie, a majątek przypada najbliżej rodzinie. Aby się zabezpieczyć przed taką sytuacją, warto wcześniej sporządzić testament, ustanawiając partnera spadkobiercą.

 

Rozdzielność majątkowa a kredyt

 

Małżonkowie, którzy dokonali rozdzielności majątkowej przed ślubem, w momencie zakupu nabywają nieruchomość w częściach, podobnie jak partnerzy w związkach nieformalnych. Warto pamiętać o tym, że przedmioty oraz sprzęty, które zostały zakupione przez poszczególnych partnerów w trakcie związku, są traktowane jako majątek osobisty. W przypadku rozpadu związku partner nie będzie miał do nich prawa, chyba, że zostały kupione wspólnie.

 

Co zrobić z mieszkaniem po rozpadzie związku?

 

Pary, które się rozstają, często chcą uregulować kwestie mieszkaniowe. Jeśli nieruchomość jest na tyle duża, że można ją podzielić na odrębne lokale, warto tego dokonać. Jeśli jeden z partnerów jest w stanie spłacić drugiego, przejęcie własności wydaje się dobrym rozwiązaniem. Ostatnią opcją jest sprzedaż nieruchomości i podzielenie się pieniędzmi. Trzeba jednak pamiętać, że wartość mieszkania obniża się, dlatego byli partnerzy mogą nie odzyskać całej kwoty, którą włożyli w zakup i wykończenie nieruchomości.

 

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

 

Jak kupić mieszkanie? Przede wszystkim z głową, niezależnie od tego, czy jesteś w związku małżeńskim, czy partnerskim. Pamiętaj o swoich prawach i zabezpiecz się, aby uniknąć przykrych niespodzianek – wykup polisę na życie i zadbaj o sporządzenie przez partnera testamentu.

Data: 13.05.2017 10:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse studenta
Słowa kluczowe: Kupno mieszkania przez partnerów, kredyt hipoteczny, rozdzielność majątkowa, zdolność kredytowa
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.