Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Przekazywanie ciała na cele naukowe

4.7/5 z 20 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Polskie przepisy regulują szereg rozmaitych stosunków prawnych. Jednym z ciekawszych zagadnień jest status ciała ludzkiego po śmierci człowieka. Zgodnie z prawem zwłoki nie mogą być przedmiotem jakiegokolwiek obrotu – zakazana jest zatem ich sprzedaż. Z drugiej strony każdy z nas może podjąć wiążącą decyzję, aby jego ciało zostało przekazane na cele naukowe odpowiednim instytucjom – oczywiście po śmierci.

Przekazywanie ciała na cele naukowe

Ludzkie zwłoki wykorzystywane są, delikatnie mówiąc, głównie do celów poznawczych i anatomicznych – przede wszystkim na studiach medycznych. Przyszli lekarze muszą się bowiem na czymś uczyć, a nic tak nie zapada w pamięć jak praktyki odbywane na prawdziwym organizmie, a nie na sztucznych modelach. W minionych wiekach, aby poznać ludzką anatomię studenci byli zmuszeni do wykopywania ciał z cmentarzy i uczenia się w ogromnej tajemnicy. Dziś jest w tej kwestii o wiele lepiej – pamiętajmy przy tym, że bez wyraźnej zgody zainteresowanego (wydanej jeszcze za życia) jego ciało nie może być obiektem żadnych badań – nawet czysto teoretycznych.

 

 

Właściwą w całej sprawie jest ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Przekazywanie zwłok do celów naukowych odbywa się w sposób zapewniający zachowanie godności należnej zmarłemu. Zgodnie z jej zapisami, zwłoki niepochowane przez rodzinę mogą być przekazane do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Decyzję w sprawie przekazania zwłok do celów naukowych wydaje, na wniosek uczelni, właściwy starosta. Powyższa reguła dotyczy jednak z reguły osób bezdomnych, nieposiadających żadnej rodziny. Nie oznacza to jednak, że przekazanie zwłok nie może mieć miejsca w przypadku, gdy należymy do licznej familii. Przekazanie zwłok uczelni następuje na podstawie oryginału lub uwierzytelnionego odpisu:

  • decyzji starosty lub
  • oświadczenia (ten przypadek dotyczy uprzedniego wyrażenia zgody na oddanie swojego ciała po śmierci na cele naukowe).

 

Przekazanie zwłok uczelni następuje wraz z kartą zgonu zawierającą adnotację urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.

 

Przekazywanie ciała następuje na podstawie następujących czynności:

  • wybieramy właściwy uniwersytet medyczny, na którego rzecz chcemy przekazać ciało,
  • pobieramy tzw. akt donacji ze strony internetowej tej uczelni (lub bezpośrednio na uczelni – w sekretariacie),
  • wypełniamy deklarację, w której wskażemy kontakt do osób, które zawiadomią uczelnię o zgonie,
  • poświadczamy akt donacji u notariusza,
  • wysyłamy oryginał do uczelni, a kopię nosimy przy sobie.

 

W praktyce odnotowuje się coraz większą liczbę chętnych do tego, aby po śmierci przyczynić się do rozwoju nauki i kształcenia przyszłych lekarzy. Władze uczelni medycznych w Polsce zgodnie podkreślają, że ilość dostępnych zwłok jest na tę chwile ogromna. Chęć oddania swojego ciała po śmierci deklarują już nie tylko osoby starsze, ale coraz młodsze pokolenia – zdarza się nawet, że zgodę wyrażają całe rodziny. Na zakończenie dodajmy, że na ofiarowanym przez darczyńcę ciele uczą się nie tylko studenci wydziału lekarskiego, ale również adepci wydziału lekarsko-stomatologicznego, oddziału analityki medycznej i wydziału nauki o zdrowiu, która obejmuje następujące kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i fizjoterapię.

Data: 17.04.2014 06:55
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: zwłoki, przekazanie zwłok uczelni, przekazanie zwłok do celów naukowych, oświadczenie o przekazaniu ciała na cele naukowe
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.