Definicja utworu
Utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tak zdefiniowany utwór stanowi przedmiot prawa autorskiego. Z powyższego wynika, że jedynie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze mogą być uznane za dzieła i podlegają ochronie tego prawa. Chodzi zatem o kreacyjny, subiektywnie nowy, oryginalny wytwór intelektu, wywołany niepowtarzalną osobowością twórcy, który - wykonany przez kogoś innego - wyglądałby inaczej (zob. wyrok SA w Lublinie z dnia 12 września 2016 r., sygn. akt I ACa 942/15).
Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
Utwór jako przedmiot prawa autorskiego
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia.
Nie są natomiast objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.
Ochronie prawa autorskiego nie podlegają także działania o charakterze odtwórczym, polegające na wykonywaniu czynności wymagających określonej wiedzy oraz zdolności do jej przekazania (zob. wyrok SA w Rzeszowie z dnia 28 września 2016 r., sygn. akt III AUa 329/16). Analizując orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego można wskazać przykłady, co nie jest objęte ochroną prawa autorskiego.
Za utwór w rozumieniu prawa autorskiego nie mogą być uznane zdjęcia dokumentów (świadectw, licencji, dyplomów), mapy, tablicy pamiątkowej, karykatury, medalu, cykl zajęć plastyczno-ceramicznych, transmisja wydarzenia sportowego (wyrok SA w Lublinie z dnia 12 września 2016 r., sygn. akt I ACa 942/15; wyrok SA w Białymstoku z dnia 19 lutego 2016 r., sygn. akt I ACa 955/15; wyrok SA w Szczecinie z dnia 10 września 2015 r., sygn. akt III AUa 913/14; wyrok SA w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2711/14).
Moment, w którym utwór staje się przedmiotem prawa autorskiego
Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.
Wytwory wyłączone spod ochrony prawnoautorskiej
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
Podstawa prawna:
Art. 1, art. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 880).
Data: | 16.06.2017 13:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Szok Natalia |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Utwór jako przedmiot prawa autorskiego, Definicja utworu, Wytwory wyłączone spod ochrony prawnoautorskiej, kolokwium ustne z prawa gospodarczego na II roku aplikacji radcowskiej 2017, pytanie 155 |
WASZE KOMENTARZE