Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Minister Sprawiedliwości nałoży nowe obowiązki na sądy

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W wyniku ekspresowej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, Ministerstwo Sprawiedliwości chce nałożyć nowe obowiązki na sądy.

Minister Sprawiedliwości nałoży nowe obowiązki na sądy

Pomysł Ministra Sprawiedliwości

 

Minister Sprawiedliwości zapowiedział zgłoszenie, w trybie pilnym,  nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadzi obowiązek sądów rodzinnych zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka oraz o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny argumentuje pomysł tym, że prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda.

 

Rozszerzenie udziału prokuratora w sprawach cywilnych

 

Nowelizacja obejmie art. 59 Kodeksu postępowania cywilnego. Obecna regulacja art. 59 KPC wskazuje, że sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której udział jego uważa za potrzebny. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma na sądy nałożyć obowiązek zawiadomienia prokuratury gdy dobro dziecka jest zagrożone i gdy są prowadzone z urzędu postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Minister tłumaczy, że ta inicjatywa jest odpowiedzią na głośne ostatnio przypadki drastycznych przestępstw wobec dzieci, takich jak chociażby skatowanie na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicie jego dwuletniej siostry. Podkreśla również, że do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ministerstwo Sprawiedliwości pomysł nowelizacji argumentuje również tym, że to prokuratorzy mają największe możliwości działania i mogą - w odróżnieniu od kuratorów czy organów opieki społecznej - zbierać i zabezpieczać dowody, a w skrajnych przypadkach nawet wnioskować o areszt wobec osób, które dopuszczają się przemocy wobec dzieci.

 

 

Kiedy nowelizacja zacznie obowiązywać?

 

Na razie nie wiadomo. Projekt nowelizacji art. 59 KPC zostanie w trybie pilnym skierowany do prac legislacyjnych.

 

Źródło: PAP
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.