Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowelizacja KPC: Co zmieni się w procedurze cywilnej po 1 marca 2020 roku?
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

4.9/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W trakcie postępowania rozwodowego możliwe jest przeprowadzenie podziału majątku wspólnego. Jednakże należy pamiętać o tym, że na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Wiąże się to z koniecznością zgodnego ustalenia przez małżonków tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego.

Zasadniczo, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.


Skład majątku wspólnego małżonków

Regulacje kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawierają jedynie przykładowe wyliczenie składników, które wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
• pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków – zatem należy do tego zaliczyć zarówno wynagrodzenie z umowy o pracę, jak i np. z umowy o dzieło;
• dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków - np. czynsz z najmu lokalu mieszkalnego nabytego przez jednego z małżonków jeszcze przed zawarciem małżeństwa;
• środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
• kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.1)).
 

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.