Powszechny system emerytalny w Niemczech jest systemem repartycyjnym. Oznacza to, że środki wpłacane do niego są przeznaczane na wypłatę bieżących emerytur. Finansowany jest on przez składki opłacane w połowie przez pracownika, a w połowie przez pracodawcę. System jest obowiązkowy, a minimalny czas ubezpieczenia wynosi 5 lat. Obecnie wiek emerytalny stopniowo podnoszony jest do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
System emerytalny w Anglii składa się z trzech filarów. Emerytura państwowa jest relatywnie niska, dlatego lepiej otrzymywać świadczenia firmowe ze składek pracodawców, jednak najkorzystniejsza jest emerytura z prywatnych składek podatnika. To rozwiązanie oznacza system kapitałowy. Warto wiedzieć, że zaoszczędzona suma może być dziedziczona. Minimalny czas składkowy to 10 lat, a na emeryturę zrównaną dla kobiet i mężczyzn przechodzi się w 68 roku życia.
W Polsce także funkcjonują odrębne systemy ubezpieczeń, system emerytalny jest więc pod tym względem podobny do angielskiego. Zdecydowana większość osób objęta jest systemem Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Drugi filar, także obowiązkowy, zakłada oszczędzanie na wybranym przez nas lub przez ZUS Otwartym Funduszu Emerytalnym. Trzeci filar to dobrowolne składki odkładane na indywidualnym koncie. Mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65, a kobiety 60 lat. Minimalny staż pracy wynosi 22 lata dla kobiet oraz 25 dla mężczyzn.
Definicja mówi, że waloryzacja polega na zmianie nominalnej wartości pieniężnej wierzytelności lub płatności w celu utrzymania jej realnej wartości ekonomicznej na niezmienionym poziomie. Ma to przede wszystkim na celu przeciwdziałanie spadkowi wartości pieniądza, aby przeciwdziałać inflacji. Waloryzację stosuje się zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju systematycznych długotrwałych wypłat, takich jak renty, czy emerytury. W ten sposób zmniejsza ona negatywny wpływ inflacji i pomaga emerytom utrzymać stały poziom życia. Informacje o wysokości waloryzacji rent i emerytur można znaleźć na stronie: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/waloryzacja-emerytur-2018.
Różne kraje europejskie decydują się na zastosowanie odmiennych rozwiązań w kwestii wyboru systemu emerytalnego. Jednak ważne, że każdy pracujący obywatel może liczyć na świadczenia, kiedy nie będzie już w stanie dłużej być aktywny zawodowo.
Data: | 04.10.2018 14:38 |
---|---|
Autor/źródło: | Autor zewnętrzny |
Kategoria: | Prawo, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | System emerytalny w Niemczech, System emerytalny w Anglii, systemy emerytalne, emerytura, system emerytalny w Polsce, waloryzacja rent i emerytur, renta, zus |
WASZE KOMENTARZE