Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Różne kraje, różne systemy emerytalne

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które zapewnia byt osobom starszym, osiągającym pewien określony wiek. Łacińskie znaczenie słowa emerere wskazuje wyraźnie, że na świadczenie to trzeba sobie w określony sposób zasłużyć. Aby zapewnić swoim obywatelom emerytury, państwo może korzystać z różnych rozwiązań systemu emerytalnego reparacyjnego lub kapitałowego.

Różne kraje, różne systemy emerytalne

System emerytalny w Niemczech

 

Powszechny system emerytalny w Niemczech jest systemem repartycyjnym. Oznacza to, że środki wpłacane do niego są przeznaczane na wypłatę bieżących emerytur. Finansowany jest on przez składki opłacane w połowie przez pracownika, a w połowie przez pracodawcę. System jest obowiązkowy, a minimalny czas ubezpieczenia wynosi 5 lat. Obecnie wiek emerytalny stopniowo podnoszony jest do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

 

System emerytalny w Anglii

 

System emerytalny w Anglii składa się z trzech filarów. Emerytura państwowa jest relatywnie niska, dlatego lepiej otrzymywać świadczenia firmowe ze składek pracodawców, jednak najkorzystniejsza jest emerytura z prywatnych składek podatnika. To rozwiązanie oznacza system kapitałowy. Warto wiedzieć, że zaoszczędzona suma może być dziedziczona. Minimalny czas składkowy to 10 lat, a na emeryturę zrównaną dla kobiet i mężczyzn przechodzi się w 68 roku życia.

 

 

Jak wygląda system emerytalny w Polsce?

 

W Polsce także funkcjonują odrębne systemy ubezpieczeń, system emerytalny jest więc pod tym względem podobny do angielskiego. Zdecydowana większość osób objęta jest systemem Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Drugi filar, także obowiązkowy, zakłada oszczędzanie na wybranym przez nas lub przez ZUS Otwartym Funduszu Emerytalnym. Trzeci filar to dobrowolne składki odkładane na indywidualnym koncie. Mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65, a kobiety 60 lat. Minimalny staż pracy wynosi 22 lata dla kobiet oraz 25 dla mężczyzn.

 

Co to jest waloryzacja rent i emerytur?

 

Definicja mówi, że waloryzacja polega na zmianie nominalnej wartości pieniężnej wierzytelności lub płatności w celu utrzymania jej realnej wartości ekonomicznej na niezmienionym poziomie. Ma to przede wszystkim na celu przeciwdziałanie spadkowi wartości pieniądza, aby przeciwdziałać inflacji. Waloryzację stosuje się zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju systematycznych długotrwałych wypłat, takich jak renty, czy emerytury. W ten sposób zmniejsza ona negatywny wpływ inflacji i pomaga emerytom utrzymać stały poziom życia. Informacje o wysokości waloryzacji rent i emerytur można znaleźć na stronie: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/waloryzacja-emerytur-2018.

 

Różne kraje europejskie decydują się na zastosowanie odmiennych rozwiązań w kwestii wyboru systemu emerytalnego. Jednak ważne, że każdy pracujący obywatel może liczyć na świadczenia, kiedy nie będzie już w stanie dłużej być aktywny zawodowo.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.