Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kredyt gotówkowy - o czym warto pomyśleć przed jego zaciągnięciem?

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie w przypadku planowania większych wydatków czy przy niespodziewanym kryzysie finansowym. Jednak nieodpowiedzialne korzystanie z pożyczki może nadmiernie obciążyć domowy budżet i stać się kolejnym problemem. Jak przygotować się do wzięcia kredytu, by nic nas nie zaskoczyło w trakcie jego spłacania?

Kredyt gotówkowy - o czym warto pomyśleć przed jego zaciągnięciem?

Zdolność kredytowa: dlaczego warto obliczyć ją samemu?

 

Każdy bank przed udzieleniem kredytu obliczy Twoją zdolność kredytową i udzieli pożyczki tylko wtedy, kiedy uzna, że będziesz w stanie ją spłacić. Warto jednak jeszcze przed udaniem się do banku samodzielnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Bank pomimo najszczerszych chęci nie będzie w stanie zrobić tego tak dokładnie jak Ty sam. Wiesz najlepiej, ile średnio wydajesz, jaką kwotę miesięcznie możesz odłożyć, czy nie szykują Ci się jakieś zmiany w pracy itd.

 

Dlatego zawsze warto przeanalizować miesięczne przychody, wydatki i już posiadane zobowiązania, aby sprawdzić, czy rata kredytu nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Jeśli nie masz takiej pewności, bezpieczniejsze będzie zaciągnięcie kredytu na niższą kwotę lub rozłożenie okresu spłaty na dłuższy czas.

Porównanie ofert kilku banków to podstawa

Zestawienie ze sobą kilku różnych ofert kredytowych to podstawa, jeśli chcesz znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie. W internecie znajduje się wiele profesjonalnych i darmowych narzędzi, które ułatwią Ci to dość skomplikowane zadanie (np. na stronie https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe). Wystarczy wybrać interesujące Cię parametry, a następnie porównać i uszeregować odpowiednio propozycje wielu banków.

Najważniejszym parametrem jest całkowity koszt kredytu oraz wpływająca na niego bezpośrednio RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Oprocentowanie rzeczywiste (w przeciwieństwie do podawanego często w reklamach oprocentowania nominalnego) obejmuje nie tylko koszty związane z odsetkami, ale również dodatkowe opłaty np. prowizję czy ubezpieczenie.

 

Wybierz odpowiedni rodzaj rat

 

W niektórych sytuacjach możesz mieć możliwość dokonania wyboru pomiędzy ratami stałymi lub malejącymi. Ponieważ kredyty z ratami malejącymi są tańsze, jest to często wybierane rozwiązanie. Niestety zdarza się, że kredytobiorcy przeceniają swoje możliwości i spłacanie pierwszych rat staje się zbyt trudne. Dlatego jeśli nie masz stabilnej sytuacji finansowej oraz pełnego przekonania, że wysokie początkowo raty nie nadwerężą domowego budżetu, nie ryzykuj i zdecyduj się na bezpieczne raty stałe.

 

 

Wybierz odpowiedni rodzaj oprocentowania

 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wyboru typu oprocentowania. Oprocentowanie zmienne może być kuszące ze względu na możliwość obniżenia rat w przyszłości. Musisz jednak liczyć się również z sytuacją odwrotną — jeżeli w związku z mało korzystną sytuacją rynkową raty będą wyższe, trzeba podołać spłacie takich kwot.

 

Dla osób nie mających stabilnej sytuacji finansowej o wiele bezpieczniejszym wyjściem będą nieco droższe, ale stałe raty. Zdecyduj się na nie, jeśli nie chcesz, by coś Cię zaskoczyło.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.