Treść kazusu
Tatiana Hołówko i Sebastian Kwiatkowski zamierzają kupić –w udziałach po ½ części –za cenę w kwocie 200 000zł –w stanie wolnym od wszelkich obciążeń –spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nr 1,usytuowanego na drugiej kondygnacji budynku posadowionego w Bydgoszczy przy ulicy Kościuszki nr 5, składającego się z dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki z wc,o powierzchni 45 m2, znajdującego się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczko w Bydgoszczy. Tatiana Hołówko i Sebastian Kwiatkowski nie pozostają w związkach małżeńskich. Tatiana Hołówko jest obywatelką ukraińską i nie posiada obywatelstwa innego państwa. Powyższe spółdzielcze własnościowe prawo przydzielone zostało Adamowi Mazurowi w dniu 3kwietnia 2001 r., w dwa tygodnie po zawarciu przez niego związku małżeńskiego z Ewą Mazur, jako spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dacie przydziału żadne z małżonków nie miało tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego. Małżonkowie Mazur nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Żadne z małżonków Mazur nie prowadzi działalności gospodarczej, a wykonują oni swe zawody w ramach stosunku pracy i nadal pozostają w związku małżeńskim. Dla prawa tego nie ma założonej księgi wieczystej, ani nie składano wniosku o jej założenie. Działka gruntu, na której posadowiony jest budynek, na dzień przydziału była własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczko w Bydgoszczy. Postanowieniem z dnia 30 listopada 2018 r. ogłoszona została przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XV Wydział Gospodarczy upadłość Ewy Mazur jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznaczono na sędziego-komisarza Janinę Malinowską, zaś na syndyka Annę Wróbel. W postępowaniu tym nie powołano rady wierzycieli. W dniu 21 czerwca 2019 r. uprawomocniło się postanowienie sędziego-komisarza o zatwierdzeniu wyboru oferentów Tatiany Hołówko i Sebastiana Kwiatkowskiego jako nabywców opisanego wyżej prawa w udziałach po ½ części, za cenę w kwocie 200 000zł, która to cena winna być zapłacona przed zawarciem umowy sprzedaży. Tatiana Hołówko i Sebastian Kwiatkowski zawarli z nieprowadzącym działalności gospodarczej Szymonem Juką umowy pożyczki: z dnia 20 sierpnia 2019 r. kwoty 50 000złoraz z dnia 30 sierpnia 2019 r. kwoty 10 000 zł. Pożyczki te udzielone zostały na remont opisanego wyżej lokalu, do którego ma przysługiwać Tatianie Hołówko i Sebastianowi Kwiatkowskiemu spółdzielcze własnościowe prawo. Na zabezpieczenie wierzytelności z tytułu tych umów ma zostać na przedmiotowym prawie ustanowiona jedna hipoteka umowna do kwoty 60 000zł. Strony umowy nie są podatnikami podatku VAT.
Polecenie
Proszę uzupełnić brakujące elementy stanu faktycznego według własnego uznania i sporządzić projekt aktu notarialnego (bez konieczności zamieszczania podpisów), obejmującego umowę sprzedaży i ustanowienie hipoteki, zgodnie ze wskazanym wyżej zamiarem stron. Strony nie są reprezentowane przez pełnomocników. Jeżeli przy nazwiskach osób stawających obywatelstwo nie zostało oznaczone, należy przyjąć, że osoba ta jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadto w projekcie aktu notarialnego należy zamieścić żądanie stron złożenia stosownego wniosku w postępowaniu wieczystoksięgowym wraz ze wskazaniem dokumentów stanowiących podstawę wpisu w księdze wieczystej, do przekazania których zobowiązany jest notariusz. Ponadto w projekcie aktu należy przyjąć, że akt sporządzany jest przez notariusza Jana Kowalskiego, prowadzącego Kancelarię Notarialną w Bydgoszczy przy ulicy Reymonta 23. W projekcie aktu zdający winien określić wysokość należnego wynagrodzenia notariusza(w maksymalnej wysokości) oraz pobranych podatków i opłat sądowych, jeżeli są należne, do których pobrania zobowiązany jest notariusz.
Uwagi: Zdający zobowiązany jest do wskazania dokumentów, stanowiących podstawę należytego zabezpieczenia interesów stron oraz niezbędnych do dokonania czynności i opisania ich w taki sposób, aby na podstawie samej treści projektu aktu notarialnego można było ustalić formę i treść tych dokumentów. Zdający –na potrzeby egzaminu –nie musi jednak, w projekcie aktu, zamieszczać informacji i oświadczeń wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz z regulacji w sprawie ochrony i przetwarzania danych osobowych.
Rozwiązanie zadania egzaminacyjnego
Zdający powinien sporządzić projekt aktu notarialnego dokumentującego umowę sprzedaży wraz z oświadczeniem o ustanowieniu hipoteki i zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
Należy też zwrócić uwagę, że w zakresie powoływania w treści aktu wypisu z rejestru gruntów obserwuje się różną praktykę, dopuszczającą pominięcie powołania tego dokumentu w treści aktu notarialnego. W tej sytuacji brak tego dokumentu nie powinien prowadzić do obniżenia oceny zdającemu.
Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
Data: | 10.09.2019 10:56 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów, Kazusy |
Słowa kluczowe: | notariusz, Egzamin notarialny 2019, zadanie egzaminacyjne na egzaminie notarialnym 2019, kazus egzaminacyjny z rozwiązaniem, rozwiązanie zadania egzaminacyjnego z egzaminu notarialnego 2019 |
WASZE KOMENTARZE