Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak wypadł tegoroczny egzamin komorniczy? Znamy wyniki!

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tak jak zapowiadano, w pierwszej połowie kwietnia poznaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu komorniczego. Ile osób do niego przystąpiło, a ile zdało? Jak układała się zdawalność w poszczególnych komisjach egzaminacyjnych? Zobaczcie.

Jak wypadł tegoroczny egzamin komorniczy? Znamy wyniki!

Ile osób zdało tegoroczny egzamin komorniczy?

 

Z danych uzyskanych z poszczególnych komisji egzaminacyjnych wynika, że do egzaminu przystąpiło 373 zdających. Wynik pozytywny uzyskało 291 osób, tj. około 78% kandydatów na komorników.

 

Zdawalność w poszczególnych komisjach egzaminacyjnych

 

Rezultaty egzaminu komorniczego w poszczególnych komisjach przedstawiają się następująco:

  • w Gdańsku – egzamin zdało 43 spośród 57 zdających, tj. około 75%,
  • w Katowicach – egzamin zdało 32 spośród 38 zdających, tj. około 89%,
  • w Krakowie – egzamin zdało 48 spośród 56 zdających, tj. około 86%,
  • w Łodzi – egzamin zdało 45 spośród 67 zdających, tj. około 67%,
  • w Poznaniu – egzamin zdało 30 spośród 41 zdających, tj. około 73%,
  • w Warszawie – egzamin zdało 62 spośród 80 zdających, tj. około 77,5%,
  • we Wrocławiu – egzamin zdało 31 spośród 34 zdających, tj. około 91%.

 
Prawo do odwołania

 

Od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu komorniczego zdającemu przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyniku egzaminu komorniczego.
 

Egzamin komorniczy 2018

 

W dniach 8 i 9 marca 2018 r. przeprowadzony został egzamin komorniczy. Egzamin przeprowadziło 7 komisji egzaminacyjnych z siedzibą w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Każdego dnia egzamin trwał 6 godzin, podczas których zdający opracowywali po jednym zadaniu pisemnym, dotyczącym czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Zadanie na pierwszy dzień egzaminu dotyczyło egzekucji świadczeń pieniężnych, które komornik częściowo wyegzekwował, a w części dłużnik spłacił osobiście. W drugim dniu egzaminu zdający opracowywali zadanie dotyczące egzekucji świadczeń pieniężnych na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym.

 

 

Przebieg egzaminu

 

Zdający mieli możliwość opracowywania zadań egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. 260 zdających (70%) wybrało opracowywanie zadań przy użyciu komputerów. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, egzamin przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności, do każdej komisji dostarczono też nośniki z aplikacją do zdawania egzaminu. W razie zakłóceń w funkcjonowaniu aplikacji, zdający mieli możliwość skorzystania z pomocy informatyków zapewniających wsparcie techniczne. W czasie trwania egzaminu w Ministerstwie Sprawiedliwości telefoniczny dyżur pełnili informatycy, celem rozwiązywania na bieżąco ewentualnych problemów związanych z działaniem aplikacji. Podczas egzaminu zdający mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych zawierających systemy informacji prawnych.

 
Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.