Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wniosek do KRS? Tylko w formie elektronicznej

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tzw. reforma wymiaru sprawiedliwości trwa. Tym razem pod pióro ustawodawcy idzie ustawa o KRS. Jej zmiana zakłada między innymi wprowadzenie formy elektronicznej, jako właściwej w załatwieniu spraw dotyczących rejestru sądowego.

Wniosek do KRS? Tylko w formie elektronicznej

KRS i jego historia

 

Krajowy Rejestr Sądowy (złożony z trzech osobnych rejestrów: przedsiębiorców; stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej; dłużników niewypłacalnych) wprowadzony został 17 lat temu. Planowana nowelizacja ustawy o KRS ma wprowadzić nowoczesne rozwiązania dla przedsiębiorców i zintegrować KRS z systemem połączonych rejestrów (BRIS) w krajach Unii Europejskiej.

 

Papierowe wnioski zastąpią elektroniczne

 

Koniec papierowych formularzy i załączników. Projekt ma skończyć z taką biurokracją. Od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną. Złożenie wniosku za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ma być łatwiejsze niż wypełnienie papierowych formularzy. System – w myśl poczynionych założeń - zostanie zbudowany w sposób przyjazny dla użytkownika. Będzie zawierał szereg podpowiedzi, np. możliwość wyboru opcji z listy. Ponadto system nie pozwoli na pozostawienie pustych pól, których wypełnienie jest obligatoryjne. Tego rodzaju rozwiązania mają znacznie ograniczyć wadliwe wypełnienie wniosku.


Co jeszcze złożymy w formie elektronicznej?

 

Wyłącznie w postaci elektronicznej będą składane do KRS również sprawozdania finansowe. Dodatkowo, przedsiębiorcy nie będą musieli składać, jak obecnie, równoległych sprawozdań do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Sprawozdanie zostanie tam automatycznie skierowane z KRS.

 

Jak będzie wyglądało korzystanie z systemu?

 

Do korzystania z systemu przez przedsiębiorcę potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanych ePUAP.

 

Jakie jeszcze ułatwienia czekają przedsiębiorców i ich pełnomocników?

 

W nowym systemie informację, na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez sąd rejestrowy  będzie można uzyskać samodzielnie przez Internet. Projekt ustawy zakłada, że w toczących się postępowaniach wymiana korespondencji (wszelkie wezwania, zarządzenia i postanowienia) między sądem a przedsiębiorcą będzie następowała za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

 

Usługa „newslettera” KRS

 

Również orzeczenia kończące postępowanie będą wydawane i doręczane w postaci elektronicznej. Dzięki usłudze „newslettera” przedsiębiorca otrzyma na wskazany sądowi adres e-mailowy informację o doręczeniu mu e-dokumentów sądowych.

 

Zmiany dotyczące Działu IV rejestru przedsiębiorców

 

Istotna jest również zmiana dotycząca Działu IV rejestru przedsiębiorców, w którym wpisywane są m.in. objęte egzekucją zaległości podatkowe, celne i wobec ZUS. Dziś wpisowi podlega każda egzekwowana należność, nawet jeśli wynosi kilka złotych. Po zmianach wpis nastąpi dopiero, gdy skumulowane zaległości przekroczą kwotę 2 tys. zł. Rozwiązanie to wyeliminuje wpisywanie drobnych zaległości mających charakter incydentalny. Jednocześnie pozwoli ujawniać zaległości tych spółek, które regularnie nie płacą swoich zaległości, choćby tych na niewielką kwotę.

 

 

Baza e-aktów notarialnych

 

Spółki wpisane do KRS często muszą potwierdzać swoje czynności aktem notarialnym, który musi trafić do KRS. Projekt zakłada powstanie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Niezwłocznie po sporządzeniu aktu notarialnego, który podlega zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorców KRS, jego elektroniczny wypis zostanie przez notariusza umieszczony w Repozytorium. Przedsiębiorca poda do KRS numer wypisu w Repozytorium, a po złożeniu wniosku do sądu dokument zostanie do niego automatycznie dołączony.

 

Akta rejestrowe dostępne przez Internet

 

Na skutek nowych przepisów, powstanie dostępny dla każdego internetowy portal, na którym bezpłatnie zostaną udostępnione akta rejestrowe przedsiębiorcy, z wszystkimi dołączonymi do nich dokumentami.

Źródło:
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości

Data: 02.12.2017 10:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia
Słowa kluczowe: KRS, ePUAP, wniosek do KRS, rejestr przedsiębiorców, ustawa o KRS, reforma sądów, reforma KRS, wpis do KRS, przedsiębiorca
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.