Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kończysz studia i myślisz o założeniu własnej działalności? Podpowiadamy, jak pozyskać niezbędne środki finansowe

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kończysz studia i zastanawiasz się co dalej? Marzysz by być szefem sam dla siebie? A może masz fajny pomysł, ale nie masz wystarczających funduszy? Nie zwlekaj z jego realizacją i zdobądź konieczne środki. Jak?

Kończysz studia i myślisz o założeniu własnej działalności? Podpowiadamy, jak pozyskać niezbędne środki finansowe

Pożyczka dla młodych absolwentów na rozpoczęcie biznesu

 

Każdy absolwent może skorzystać z rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie", który pozwala pozyskać niezbędny kapitał i otworzyć własną firmę. O pożyczkę może się ubiegać każdy, kto jest:

  • studentem ostatniego roku studiów wyższych lub
  • absolwentem szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego albo
  • zarejestrowanym bezrobotnym.


Co znajdziemy w programie?

 

Program to nie tylko niskooprocentowana pożyczka. Jego uczestnik otrzyma również porady bezpośrednio w instytucjach przyjmujących dokumenty, a także bezpłatne doradztwo i szkolenia w zakresie zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania i prowadzenia księgowości.

 

Jak skorzystać z programu?

 

By skorzystać z programu należy zgłosić się do pośrednika finansowego działającego na danym terenie i złożyć wniosek. Jeśli wypełnienie wniosku nastręcza trudności, można umówić się na konsultację, podczas której doradca wyjaśni wszystkie wątpliwości i pomoże wypełnić wniosek. Decyzja kredytowa podjęta zostanie w ciągu 14 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

 

Umorzenie kredytu

 

Program zakłada częściowe umorzenie pożyczki. Kiedy? Jeśli przedsiębiorca skorzysta również z pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy, część jego pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej może zostać umorzona.

 

Przybliżona kalkulacja

 

A jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że pożyczamy 50 000 złotych, rozłożonych na raty miesięczne, płatne przez okres 36 miesięcy. Poszczególne raty będą stopniowo malały i tak w pierwszym miesiącu zapłacimy łącznie 1 407,22 zł (rata kapitałowa to 1388,89  zł, a rata odsetkowa to  18,33 zł), zaś ostatnia rata wyniesie 1389,40 zł (rata kapitałowa 1388,89 zł plus rata odsetkowa 0,51 zł).

 

 

Wartość pożyczki

 

Maksymalna wartość pożyczki obecnie to 84 000 złotych, zaś maksymalny czas spłaty to 84 miesiące. Jednostkowa wartość pożyczki nie może przekraczać 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 28 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oprocentowanie wynosi 0,44% w skali roku (wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP). Oprocentowanie ustalone na etapie zawierania umowy pożyczki jest stałe w całym okresie finansowania. Karencja w spłacie kapitału wynosi do 1 roku.

 

Zabezpieczeniem spłaty jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenia osób fizycznych. Zamiast poręczenia możliwe jest zaproponowanie przez pożyczkobiorcę innej formy zabezpieczenia, które podlegać będzie ocenie przez pośrednika finansowego.

 

Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.

 

Źródło:
W artykule wykorzystano informacje dostępne na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów oraz  Banku Gospodarstwa Krajowego.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.