Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Pracujący aplikant

4.9/5 z 33 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Znalezienie pracy przez aplikanta nie rzadko staje się poważnym życiowym wyzwaniem. Co więcej, jeśli uda się już odnaleźć zatrudnienie, osiągane wynagrodzenie nie jest takie jakiego byśmy oczekiwali. Aplikacja jest dla wielu pracodawców sporym utrudnieniem – ostatecznie zatrudniony musi zwalniać się na obowiązkowe zajęcia teoretyczne i praktyczne, potrzebuje także czasu na naukę przed corocznymi kolokwiami.

Pracujący aplikant

Cena aplikacji

 

Odbywanie jakiejkolwiek aplikacji korporacyjnej wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat szkoleniowych. Stawki ustalane przez Ministra Sprawiedliwości nie należą w tym zakresie do najniższych, nic więc dziwnego, że spora grupa aplikantów podejmuje pracę nie zawsze zgodną z ich wykształceniem. Niezależnie od tego każdy aplikant ma zagwarantowane prawo do uczestnictwa w szkoleniach i praktykach zawodowych, nawet gdy pracodawcy nie jest to na rękę.

 

Kwestia zatrudniania aplikantów wiąże się w praktyce z kandydatami na radców prawnych – aplikacja radcowska daje bowiem dużo większe możliwości w wyborze rodzaju zatrudnienia, niż pozostałe aplikacje korporacyjne. Dla przykładu, aplikanci aplikacji adwokackiej w dużej części kraju mają możliwość podjęcia pracy wyłącznie w kancelariach adwokackich (ewentualnie na wydziałach prawa). Aplikanci radcowscy są dużo bardziej uprzywilejowani – ich pracodawcą może bowiem zostać nie tylko radca prawny, ale także banki, inne instytucje finansowe, urzędy czy prywatne przedsiębiorstwa. 

 

Aplikacja radcowska

 

Zgodnie z treścią art. 34 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów radcowskich , który uzyskał zgodę pracodawcy na odbywanie aplikacji radcowskiej, przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów radcowskich, który nie uzyskał zgody pracodawcy na odbywanie aplikacji radcowskiej, przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego. Z uprawnienia tego można skorzystać tylko raz. Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie wstępnym i radcowskim. Podobną regulację odnajdziemy w ustawie z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze. Zgodnie z art. 76a w/w aktu prawnego, patron może zatrudniać aplikanta na podstawie stosunku pracy. Pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów adwokackich , który uzyskał zgodę pracodawcy na odbywanie aplikacji adwokackiej, przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów adwokackich, który nie uzyskał zgody pracodawcy na odbywanie aplikacji adwokackiej, przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych bez zachowania prawa do wynagrodzenia.

 

Z powyższych przepisów wynika zatem jasno, że aplikanci radcowscy oraz adwokaccy mają prawo do uczestniczenia w obowiązkowych szkoleniach i praktykach zawodowych – bez konieczności odpracowywania takich dni. Pracodawca musi przy tym szanować prawo aplikantów do zwolnienia z pracy – praktyka pokazuje jednak, że duża część aplikantów jest po prostu przymuszana do odrabiania dni, w których nie byli w pracy z powodu konieczności realizacji programu odbywanej aplikacji. Zdarza się także, że aplikanci są z tego powodu dyskryminowani i nie mogą liczyć na premie, awanse i inne dodatkowe świadczenia pracownicze. Taka sytuacja jest jednak całkowicie niezgodna z prawem. W omawianej materii wypowiedział się nie tak dawno sam Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 14 stycznia 2013 r. (sygn. akt I PK 164/12) zaznaczył, że odbywanie aplikacji radcowskiej może być uznane za przyczynę dyskryminacji, gdy jest związane z osobą pracownika, a nie z jego pracą. Firma, aby stwierdzić nierówne traktowanie, nie musi zatrudniać innego pracownika znajdującego się w identycznej sytuacji, co osoba dyskryminowana. Dyskryminowanie aplikanta z powodu konieczności odbywania przez niego zajęć szkoleniowych oraz praktyk jest naruszeniem jego pozycji jako pracownika, a w takim przypadku może on żądać należnego odszkodowania.

 

Podstawa prawna:

[art. 34 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2014 r. Nr 637 j.t.)]

[art. 76a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2014 r. Nr 635 j.t.)]

Data: 28.09.2015 07:25
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Kariera, Aplikacje
Słowa kluczowe: pracujący aplikant, praca aplikanta, praca aplikantów, aplikant, aplikacja
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.