Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Podsumowanie prawniczych egzaminów zawodowych 2020

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tegoroczne egzaminy zawodowe z pewnością były inne od tych, które odbywały się w poprzednich latach. Wszystko za sprawą trwającej na całym świecie epidemii koronawirusa. Egzaminy, wyznaczone pierwotnie na marzec, odbyły się w dniach 23 – 26 czerwca. Młodzi adepci zawodu adwokata radcy prawnego w ciągu czterech dni egzaminu musieli zmierzyć się z zadaniami z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Podsumowanie prawniczych egzaminów zawodowych 2020

Ile osób przystąpiło do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2020 roku?

 

Do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1586 zdających, a do egzaminu radcowskiego - 1919. Liczba zdających zmniejszyła się o około 150 osób (70 w przypadku egzaminu adwokackiego i 84 w przypadku egzaminu radcowskiego) w porównaniu z liczbą osób dopuszczonych do egzaminów w terminie marcowym. Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło dotychczas 108 wniosków osób, które skorzystały z uprawnienia zwrotu  uiszczonej opłaty egzaminacyjnej w pełnej wysokości w przypadku złożenia oświadczenia o odstąpieniu od egzaminu, bez względu na przyczynę.

 

 

Czytaj też: Wolne etaty w sądach czekają na chętnych

 

 

Przebieg egzaminu adwokackiego i radcowskiego

 

Egzaminy adwokacki i radcowski trwają 4 dni, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

 

Przygotowane zadania egzaminacyjne nie dotyczyły ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.) ani pozostałych przepisów, wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii, jak i innych przepisów, które weszły w życie po marcowym terminie egzaminu.

 

Czas na rozwiązanie zadań z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego wynosi 6 godzin, a w przypadku zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – łącznie 8 godzin.

 

Niemal 99% zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdający, którzy zdecydowali się na tę formę rozwiązywania zadań, będą korzystali z własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu Aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.
 

 

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
 


 


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.