Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Ważne informacje dla zdających egzamin radcowski i adwokacki!

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Epidemia koronawirusa wprowadziła wiele zamieszania. Odwołanie egzaminów i wyznaczenie nowego terminu spowodowało, że wielu tegorocznych adeptów zawodów prawniczych zastanawia się, w jaki sposób powinni się do niego przygotować i jakich zadań mogą się spodziewać, a w szczególności, jaki stan prawny będzie obowiązywał tegorocznych zdających .

Ważne informacje dla zdających egzamin radcowski i adwokacki!

Stan prawny na egzaminie radcowskich i adwokackim 2020

 

Jak podaje MS, w związku z odwołaniem wyznaczonych pierwotnie na 24-27 marca 2020 r. terminów egzaminów adwokackiego i radcowskiego z uwagi na nadzwyczajne okoliczności, tj. wprowadzony na terenie całego kraju stan zagrożenia epidemicznego oraz mając na uwadze wejście w życie wyjątkowych, incydentalnych regulacji prawnych, wprowadzonych na okres przejściowy – stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii - dążąc do ograniczenia negatywnych dla zdających skutków wywołanych przesunięciem terminu przeprowadzenia egzaminów,  zapewnia się możliwość rozwiązywania zadań według stanu prawnego obowiązującego w pierwotnym terminie egzaminów, albowiem ten stan prawny był przedmiotem przygotowań do egzaminów.

 

Oznacza to, że przy rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych stosuje się stan prawny obowiązujący w datach wyznaczonych pierwotnie poszczególnych części egzaminów, tj. odpowiednio w dniach od 24 do 27 marca 2020 r., co będą uwzględniać udostępniane zdającym na salach egzaminacyjnych systemy informacji prawnej.

 

Czytaj też: Zasada nominalizmu w prawie zobowiązań

 

Ustawy „covidowe”

 

Zdający muszą też pamiętać, że przy rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych nie stosuje się przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.) oraz pozostałych przepisów szczególnych wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii.

 

Konieczność wskazania właściwej daty rozwiązania zadania egzaminacyjnego

 

Zdający powinni przyjąć, że data pracy zawierającej rozwiązanie zadania winna być określona datą dzienną wskazaną na stronie tytułowej każdego z zadań, tj. odpowiednio dniami 24, 25, 26 albo 27 marca 2020 r. Zdający muszą też pamiętać, że w każdym przypadku, gdy rozwiązanie zadania może polegać na sporządzeniu środka odwoławczego/środka zaskarżenia, termin do wniesienia tego środka jeszcze nie upłynął.

 

Czytaj też:  Doktoraty wdrożeniowe zyskują na popularności  

 

 

 

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.