Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Przesunięto termin prawniczych egzaminów zawodowych i egzaminu uzupełniającego na aplikację sędziowską
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zniesienia obowiązku meldunkowego jednak nie będzie. Za to zameldujemy się przez Internet

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2018 roku jednak nie nastąpi. Tak zdecydował obecny rząd, który uchylił przepisy znoszące powyższy obowiązek. Dlaczego?

Zniesienia obowiązku meldunkowego jednak nie będzie. Za to zameldujemy się przez Internet

Obowiązek meldunkowy zostaje

 

Obowiązek meldunkowy – przez wielu określany jako relikt PRL i narzędzie kontroli pastwa nad obywatelem. Od 1 stycznia 2018 miał on przejść do historii, co jednak nie nastąpi. Obecny rząd postanowił uchylić przepisy, które z dniem 1 stycznia 2018 roku znosiły obowiązek meldunkowy.  Podjęcie takiej decyzji tłumaczone jest tym, że „Gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań oraz obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Jest to także niezwykle istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Płyną z niego również korzyści dla obywateli (m.in. łatwiejsze głosowanie w wyborach i załatwianie spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym: emerytury, renty, itp.). Informacja o liczbie i strukturze mieszkańców pozwala też na planowanie usług publicznych i komunalnych, np. takich jak zapewnienie opieki żłobkowej i przedszkolnej, a także planowanie finansowania tych usług i innych zadań państwa wobec obywateli”.

 

E-meldunek ułatwi życie studentom

 

By osłodzić obywatelom konieczność rejestrowania miejsca zamieszkania, postanowiono pójść z duchem czasu i zaproponowano możliwość elektronicznego meldunku, czyli bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. Powstanie specjalna e-usługa, za pomocą której każda osoba posiadająca profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny będzie mogła się zameldować. Rozwiązanie to ułatwi spełnienie obowiązku meldunkowego, przede wszystkim przez możliwość jego zrealizowania poza godzinami pracy urzędu.

 

Jednocześnie przy użyciu jednego formularza meldunkowego możliwe będzie:

  • zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego
  • zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego.

Obecnie trzeba wypełniać dwa formularze: zameldowania i wymeldowania. Rozwiązanie to może zatem ułatwić czynności meldunkowe np. studentom i pracownikom, którzy wyjeżdżają poza stałe miejsce zamieszkania.

 

 

W jakich krajach obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania występuje?

 

Na pocieszenie można powiedzieć, że obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania występuje też w innych krajach UE, choć wygląda inaczej niż w Polsce. Funkcjonuje on między innymi  w Finlandii, Litwie, Austrii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Danii, Bułgarii, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Holandii, czy Niemczech.

 

Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności wraz z uzasadnieniem

Data: 01.09.2017 12:30
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia
Słowa kluczowe: obowiązek meldunkowy, zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2018, e-meldunek, meldunek przez internet, PESEL
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.