Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Sprawy wracają na wokandę, czyli nowe zasady działania sądów

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od 18 maja rozpoczyna się przywracanie postępowań jawnych, czyli spraw z udziałem stron i świadków. Oznacza to, że na wokandę powrócą np. sprawy rozwodowe, sprawy o zapłatę czy postępowania adopcyjne. Mimo to, sądy nie będą działały tak jak dotychczas.

Sprawy wracają na wokandę, czyli nowe zasady działania sądów

Terminy procesowe i sądowe znów biegną

 

Od 23 maja zaczną biec terminy procesowe i sądowe – np. na zaskarżenie orzeczenia lub wniesienie pisma procesowego do sądu, co pozwoli na zakończenie wielu czekających na rozstrzygnięcie spraw, również tych, które nie posiadają statusu pilnego. Terminy, które uległy zawieszeniu, będą biegły w dalszym ciągu, a te, które nie rozpoczęły biegu, zaczną biec.

 

Rozprawy na odległość

 

W szerszym zakresie rozprawy będą odbywały się na odległość, w celu minimalizacji ryzyka zachorowania dla obywateli. Powstaną zatem specjalne rekomendacje dla sądów obejmujące określenie warunków dla przeprowadzania takich rozpraw, mające na uwadze możliwości techniczne i organizacyjne sądów oraz potrzebę sprawnego działania systemu przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Nowe rozwiązania w sądach zakładają, oprócz stosowania zwykłych środków ochrony, jak maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dwumetrowego dystansu, także przeprowadzanie, w miarę możliwości technicznych, przesłuchań świadków lub biegłych w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. Zdalnie można będzie też przesłuchiwać np. osadzonych w zakładach karnych, bez konieczności transportowania ich do sądów.

 

Przenoszenie sędziów do innych wydziałów

 

Wprowadzony zostanie również mechanizm pozwalający prezesom sądów na szybkie reagowanie na braki kadrowe poprzez przenoszenie sędziów do wydziałów wymagających wsparcia.

 

 

 

 

Wyroki wydawane poza rozprawą

 

Będą wskazane rodzaje spraw, w których wydanie wyroku nastąpi poza rozprawą. Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie rozprawy na odległość. W razie konieczności rozpoznania sprawy będzie można ją rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym, po odebraniu od stron np. pisemnych stanowisk albo odebraniu zeznań od świadków na piśmie.


Szerszy katalog spraw pilnych

 

Przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. zakładają także ustanowienie szerszego katalogu spraw o charakterze pilnym. Są to sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a także te dotyczące podjęcia warunkowego umorzenia postępowania i wykonania kary warunkowo zawieszonej oraz np. o wyrażenie zgody na zabieg medyczny, tak ważne w czasie epidemii. Wśród spraw pilnych znajdą się m.in. przesłuchania świadków w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych. Będą mogły być szybko przeprowadzane bez względu na to, czy podejrzany o takie przestępstwo został już zatrzymany.
 

 

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.