Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jakie zmiany czekają Krajową Radę Sądownictwa?

4.7/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, Rada Ministrów szykuje rewolucję w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jaka będzie KRS po zmianach? Jak zmienią się zasady wyboru kandydata na stanowisko sędziego i asesora sądowego?

Jakie zmiany czekają Krajową Radę Sądownictwa?

Uwagi ogólne

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości, zakłada nowy sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa oraz nowy sposób wyboru kandydata na sędziego i asesora sądowego.

 

Zmiany w KRS

 

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z:

  • pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Ministra Sprawiedliwości oraz osoby powołanej przez Prezydenta,
  • 15 członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych;
  • czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch – wybranych przez Senat spośród senatorów.

 

Obecnie 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybiera zgromadzenia sędziów. Po zmianach sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm.

 

Uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Rady będą Prezydium Sejmu lub grupy co najmniej 50 posłów. Z kolei stowarzyszenia sędziowskie będą mogły przekazywać marszałkowi Sejmu swoje rekomendacje, z których prezydium Sejmu lub grupy co najmniej 50 posłów będą mogły skorzystać przy wskazaniu kandydata do Rady. Po zmianach decydującą rolę w wyborze sędziów do Rady będą mieli zatem posłowie.

 

Z kolei mandat dotychczasowych członków KRS (15 sędziów) wygaśnie po 30 dniach od daty wejścia znowelizowanej ustawy w życie.

 

 

 

Nowy sposób wyboru kandydata na stanowisko sędziego (Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych) lub asesora sądowego

 

Obecnie KRS dokonuje tego wyboru w pełnym składzie. Nowelizacja ustawy zakłada powołanie nowych organów w KRS. Obok przewodniczącego i prezydium Rady zostaną utworzone dwa nowe organy KRS:

  • pierwsze zgromadzenie – w jego skład wejdą: minister sprawiedliwości, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, czterech posłów i dwóch senatorów  oraz osoba powołana przez prezydenta;
  • drugie zgromadzenie – wejdzie do niego 15 pozostałych sędziów.

 

Każde z tych zgromadzeń będzie osobno rozpatrywało kandydatury na urząd sędziego i stanowisko asesora. Wydanie pozytywnej opinii przez pierwsze i drugie zgromadzenie  będzie równoznaczne z wydaniem pozytywnej opinii przez Radę. Jeśli obydwa zgromadzenia w różny sposób ocenią danego kandydata, przewidziano możliwość skierowania kandydatury do rozpatrzenia i oceny przez Radę w pełnym składzie. W takim przypadku wydanie przez Radę oceny pozytywnej będzie wymagało uzyskania specjalnie określonej większości głosów wszystkich członków Rady będących sędziami.

 

Wejście  w życie zmian

 

Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Podstawa prawna:

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem, www.premier.gov.pl.

Data: 13.03.2017 10:00
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Prawo, Kariera, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: Krajowa Rada Sądownictwa, KRS, sędzia, asesor sądowy, Sąd Najwyższy, członek KRS
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.