Podmioty, które ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu
Trybunał Stanu rozpoznaje przypadki uzasadniające tzw. odpowiedzialność konstytucyjną. Warto nadmienić, że odpowiedzialność konstytucyjna obejmuje czyny, którymi osoby wyliczone enumeratywnie poniżej, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, chociażby nieumyślnie, naruszyły Konstytucję lub ustawę. Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą:
W zakresie określonym przez ustawę zasadniczą, odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu ponoszą również posłowie i senatorowie.
Dwie instancje
Trybunał Stanu jest sądem pierwszej instancji oraz sądem drugiej instancji. W postępowaniu przed Trybunałem Stanu stosuje się – w zasadzie - odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego. W omawianym postępowaniu powództwo cywilne jest jednak niedopuszczalne. Co do czynu wypełniającego znamiona przestępstwa lub przestępstwa skarbowego Trybunał Stanu może zlecić Prokuratorowi Generalnemu przeprowadzenie w określonym zakresie postępowania. W postępowaniu przed Trybunałem Stanu oskarżeni, świadkowie i biegli zwolnieni są od obowiązku zachowania w tajemnicy informacji niejawnych.
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: "Człowiek uczy się przez pół życia, żeby przez drugą połowę mógł mieć co zapominać."
W pierwszej instancji Trybunał Stanu orzeka w składzie: przewodniczący i 4 członków. W drugiej instancji zaś Trybunał Stanu orzeka w składzie: przewodniczący i 6 członków, z wyłączeniem sędziów, którzy uczestniczyli w rozpatrzeniu sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli przy rozpatrywaniu sprawy przez Trybunał Stanu wyłoni się zagadnienie prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy, Trybunał może odroczyć rozpatrywanie sprawy i przekazać zagadnienie do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Trybunału Stanu.
Granice rozpatrywania spraw
Trybunał Stanu rozpatruje sprawę w granicach określonych w akcie oskarżenia. Oskarżyciel nie może zarzucić oskarżonemu innych czynów niż objęte aktem oskarżenia. Trybunał Stanu nie może przekazać sprawy Zgromadzeniu Narodowemu, Sejmowi albo Senatowi w celu uzupełnienia lub rozszerzenia przeprowadzonego postępowania.
Przymus adwokacko-radcowski
W postępowaniu przed Trybunałem Stanu udział obrońcy jest konieczny. Obrońcą może być jedynie adwokat lub radca prawny.
Wybór członków Trybunału Stanu
Trybunał Stanu zostaje wybrany na pierwszym posiedzeniu Sejmu na okres jego kadencji, z tym, że zachowuje on swoje kompetencje do czasu wyboru nowego składu Trybunału Stanu. W jego skład mogą być wybrani obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych, niekarani sądownie oraz niezatrudnieni w organach administracji rządowej. Osoby wybrane w skład Trybunału Stanu składają przed Marszałkiem Sejmu przyrzeczenie sędziowskie. Pełny skład Trybunału to przewodniczący, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Członkowie Trybunału Stanu w sprawowaniu funkcji sędziego Trybunału Stanu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.
Diety oraz zwrot kosztów
Członkowie Trybunału Stanu, w związku z pełnieniem swoich funkcji, otrzymują:
Przesłanki utraty stanowiska członka Trybunału Stanu
Utrata stanowiska sędziego Trybunału Stanu następuje wskutek zrzeczenia się funkcji, trwałej utraty zdolności do wykonywania czynności albo skazania prawomocnym wyrokiem sądu. Utratę stanowiska sędziego Trybunału Stanu stwierdza, w drodze postanowienia, Marszałek Sejmu, informując o tym Sejm. W razie wygaśnięcia mandatu członka Trybunału Stanu, Sejm dokonuje wyboru uzupełniającego.
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: "Ucząc innych, sami się uczymy."
Finansowanie działalności Trybunału Stanu
Działalność Trybunału Stanu finansowana jest ze środków budżetowych Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy ponadto zapewnia obsługę kancelaryjną oraz czynności sekretariatu Trybunału Stanu.
Podstawa prawna
Art. 173, art. 174, art. 198, art. 199 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r., - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r., Nr 78, poz. 483 ze zm.).
Art. 1, art. 14, art. 15, art. 16, art. 17, art. 18, art. 19, art. 20, art. 20a, art. 20e ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 925 ze zm.).
Data: | 05.01.2015 12:10 |
---|---|
Autor/źródło: | Terlecki Radosław |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | szybka powtórka, Trybunał Stanu, prawo konstytucyjne, wybór członków Trybunału Stanu |
WASZE KOMENTARZE