Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Szybka powtórka: Umyślność a nieumyślność, czyli krótko o stronie podmiotowej czynu zabronionego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak zostać prokuratorem?

4.2/5 z 6 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Prokurator to jeden z zawodów zaufania publicznego. Osoby myślące o tym, by wykonywać czynności zarezerwowane dla prokuratorów, muszą liczyć się z koniecznością ukończenia studiów prawniczych i odbycia aplikacji...

Jak zostać prokuratorem?

Jakie obowiązki zawodowe ciążą na prokuratorach? Zgodnie z przepisami to właśnie oni są odpowiedzialni m.in.za tworzenie aktów oskarżenia czy ściganie przestępstw. W praktyce ich rola sprowadza się do formułowania oskarżenia i występowania przez sądami. Prokuratorzy są odpowiedzialni również za sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem postanowień m.in. o tymczasowym aresztowaniu.

 

Funkcjonowanie prokuratury reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze. Zgodnie z nią, naczelnym organem prokuratury jest Prokurator Generalny, któremu podlegają prokuratury powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych . Również prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podlegają Prokuratorowi Generalnemu.

 

Prokurator – jaka jest historia tego zawodu?

 

Instytucja prokuratury pojawiła się już w XIX w. Później (w 1928 r.) wprowadzone regulacje powiązały prokuraturę z sądownictwem. Wówczas to Minister Sprawiedliwości sprawował funkcję prokuratora generalnego.

 

Współcześnie prokuratura jest zorganizowana w sposób analogiczny do sądów powszechnych. Na najwyższym szczeblu znajduje się prokuratura generalna. Niżej są prokuratury apelacyjne. Są one tworzone dla obszaru co najmniej dwóch prokuratur okręgowych. Jeszcze niżej w hierarchii znajdują się prokuratury okręgowe, które – analogicznie do apelacyjnych – są tworzone dla co najmniej dwóch prokuratur rejonowych. Podstawową jednostką organizacyjną są zaś prokuratury rejonowe.

 

Jak zostać prokuratorem?

 

Osoby myślące o tym, by wykonywać zawód prokuratora, muszą ukończyć studia prawnicze. Kolejnym etapem jest zdanie egzaminu na aplikację prokuratorską. Trwa ona 36 miesięcy. W tym czasie przyszli prokuratorzy przygotowują się do wykonywania zawodu. Poza zajęciami teoretycznymi, mającymi zapoznać przyszłych prokuratorów z aktualnymi przepisami i sporządzaniem pism, aplikanci odbywają również praktyki, m.in. w sądach i prokuraturach.

 

Aplikacja prokuratorska kończy się egzaminem prokuratorskim. Składa się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Osobom, które zdadzą egzamin, Minister Sprawiedliwości przedstawia oferty pracy na stanowisku asesora. To kolejny i jednocześnie ostatni – przed możliwością ubiegania się o powołanie na stanowisko prokuratora – etap kształcenia.

 

Rozwój i zarobki, czyli co powinni wiedzieć przyszli prokuratorzy

 

W odróżnieniu od np. adwokata, który może pomagać klientom biznesowym w określeniu np. ile przerw należy się pracownikowi, prokurator wykonuje czynności właściwe tylko jego specjalizacji. Ścieżka kariery każdego prokuratora jest ściśle określona, bo jest przewidziana przepisami prawa. W praktyce zatem każda osoba zainteresowana wykonaniem tego zawodu ma – jeszcze przed powołaniem na stanowisko – wiedzę na temat tego, jak będzie przebiegał rozwój zawodowy. Takie rozwiązanie ułatwia podjęcie decyzji tym, którzy zamierzają wybrać jedną z dostępnych aplikacji.

 

Gdy mowa o wynagrodzeniu prokuratorów, to zasady jego obliczania również są ściśle określone. Warto przy tym dodać, że pensja rośnie wraz z rangą prokuratury – najmniej zarobią prokuratorzy zatrudnieni w prokuraturach rejonowych, najwięcej Prokurator Generalny. Pensja początkującego prokuratora, który został zatrudniony w prokuraturze rejonowej, wynosi nieco ponad 7 tys. zł brutto, zaś wynagrodzenie Prokuratora Generalnego jest dwa razy wyższe.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-tychy.info

Data: 13.01.2016 15:34
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Kariera, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: prokurator, zawód zaufania publicznego, jak zostać prokuratorem, aplikacja
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.