Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nowy Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów

3.5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Prokuratorzy także będą mieć swój zbiór zasad etyki zawodowej. Dokument ten został już uchwalony przez Krajową Radę Prokuratury. Tym samym kolejny zawód prawniczy będzie miał swój Kodeks etyczny.

Nowy Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów

Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów, bo tak nazywa się obowiązujący już od 21 września dokument, określa obowiązki prokuratorów w związku z wykonywaną przez nich pracą. Zawiera także liczne ograniczenia osobiste w służbie i poza służbą prokuratorską. Myślą przewodnią Zbioru jest przestrzeganie przez prokuratorów zasad obiektywizmu, bezstronności i sprawiedliwości, a także dobrych obyczajów, przy poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności i jednoczesnym braku demonstrowania własnych poglądów politycznych i oszczędnym korzystaniu z konstytucyjnej wolności słowa. Prokurator w sprawowaniu swojego urzędu powinien być obiektywny i bezstronny, tak aby jego zachowanie nie skutkowało utratą zachowania do niego. Nie wolno mu ponadto w żaden sposób wykorzystywać ani tym bardziej nadużywać swojego stanowiska lub sprawowanej funkcji, niezależnie czy dotyczyłoby to jego własnego czy cudzego interesu.

Prokurator ma także obowiązek zapewnienia stronom i innym uczestnikom postępowania wystarczających informacji o ich sytuacji procesowej, przysługujących prawach i ciążących obowiązkach. Przy udzielaniu takiej informacji prokurator ma uwzględnić stopień zdolności informowanej osoby do samodzielnego przedsiębrania czynności w postępowaniu, zważywszy na jej wiek, stan zdrowia, kondycję psychiczną i zaradność, a także umiejętność korzystania z pomocy innych osób, w tym przedstawiciela ustawowego, obrońcy lub pełnomocnika.

 

 

Nieprzestrzeganie zapisów w nowym Zbiorze wiązać się będzie, tak jak ma to miejsce w przypadku adwokatów, radców prawnych, czy notariuszy, z kwestią odpowiedzialności dyscyplinarnej i ewentualnym wszczęciem postępowania w tym zakresie. Odpowiedzialność prokuratora ma zaczynać się wraz z podpisaniem przez niego aktu oskarżenia, a nie w trakcie prowadzenia czy nadzorowania postępowania przygotowawczego.

 

W ocenie prokuratorów wprowadzone zmiany są potrzebne, ale część zapisów jest nieprecyzyjna i w praktyce może sprawić wiele kłopotów – np. oszczędne korzystanie z konstytucyjnej wolności słowa, czy nie ubieganie się przez prokuratora o nienależne zaszczyty, nie zabieganie o skupienie uwagi mediów na swojej osobie lub działalności oraz nie uprawianie autoreklamy. Trudno bowiem w takich przypadkach określić wyraźną granicę niedozwolonych zachowań. Kontrowersyjny wydaje się być także zapis, że odpierając zarzut naruszenia zasad etyki zawodowej, prokurator nie może zasłaniać się poradą lub punktem widzenia innego prokuratora, ani poleceniem, zarządzeniem czy wytycznymi prokuratora przełożonego. Jak w takim razie rozstrzygać wątpliwości prawne i etyczne w skomplikowanych sprawach, jak nie poprzez konsultacje z innym prokuratorem?

 

Wprowadzony Zbiór nie jest jedyną nowością w ramach wykonywania zawodu prokuratora. Ministerstwo Sprawiedliwości ma bowiem w planach znaczącą nowelizację ustawy o prokuraturze – dotyczyć ma ona m.in. zwiększenia kompetencji Prokuratora Generalnego i likwidację Krajowej Rady Prokuratury.

 

Data: 26.09.2012 11:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów, prokurator, obowiązki prokuratorów, odpowiedzialność prokuratora
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.