Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Kolejne wolne etaty w sądach. Resort Sprawiedliwości publikuje listę
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Czy radca prawny zatrudniony w urzędzie może występować przed Trybunałem Unii Europejskiej?

3/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 6 września 2012 r., radca prawny zatrudniony w urzędzie nie może reprezentować tej instytucji przez Trybunałem. Argumentacją tak przyjętego stanowiska jest brak niezależności radców mających reprezentować urząd, w którym są zatrudniani.

Czy radca prawny zatrudniony w urzędzie może występować przed Trybunałem Unii Europejskiej?

Przytoczone orzeczenie wzbudziło poważne wątpliwości w polskim środowisku prawniczym. Zdaniem samorządu radców prawnych pozostawanie w stosunku pracy nie może świadczyć o jakiejkolwiek zależności pomiędzy zatrudnionym na podstawie umowy o pracę radcą, a jego pracodawcą. Kwestia ta jest bowiem uregulowana zasadami etyki radców prawnych, które wprost stwierdzają, że radcowie są niezależni przy wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków, niezależnie od tego czy pracują na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia. Zdaniem wielu prawników, Trybunał Sprawiedliwości poprzez wyrażenie tak kontrowersyjnego poglądu pokazał, że pojęcie zasad regulujących wykonywanie zawodu radcy prawnego jest mu obce.

Niezależnie od wyroku Trybunału, radcowie prawni nadal będą mogli przed nim występować jeżeli chodzi o sprawy dotyczące pytań prejudycjalnych (w sytuacji skierowania prośby o interpretację unijnych przepisów przez sąd polski, będą mieli także możliwość występowania przed wszystkimi sądami UE w sprawach ze skarg bezpośrednich, z tym że w tym przypadku reprezentowane musi być państwo polskie, inne państwo członkowskie UE lub instytucja UE. W innych przypadkach radca prawny reprezentujący swojego mocodawcę będzie każdorazowo sprawdzany przez sekretarza właściwego sądu UE, czy aby nie jest przypadkiem zatrudniony u mocodawcy na podstawie umowy o pracę – wówczas nie będzie mógł reprezentować mocodawcy przed Trybunałem. Jeśli jednak umowy o pracę nie będzie, radca będzie mógł spokojnie poprowadzić dalej sprawę bezpośrednio przed sądami UE. Z powyższego wynika zatem, że jeśli radca prawny jest zatrudniony w urzędzie, instytucji, podmiotach prawa prywatnego czy samorządzie terytorialnym na podstawie umowy o pracę traci prawo do reprezentacji swojego pracodawcy w sądzie unijnym. Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa – albo radca prawny będzie świadczył swoją pomoc na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, albo dana jednostka, której sprawa się toczy, skorzysta z pomocy innego niezatrudnianego u niej prawnika.
 

Data: 27.09.2012 08:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: radca prawny, stosunek pracy, zasady etyki radców prawnych, Trybunał Sprawiedliwości, Trybunał Sprawiedliwości UE, orzecznictwo
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.