Jaki akt prawny reguluje zasady przeprowadzania egzaminu na licencję syndyka?
Podstawowe zasady przeprowadzania egzaminu na licencję syndyka określa ustawa o licencji syndyka z dnia 15 czerwca 2007 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 850).
Natomiast szczegółowy sposób organizacji egzaminu określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U. Nr 47, poz. 243).
Kiedy odbywają się egzaminy na licencję syndyka?
Egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka, przeprowadza się co najmniej dwa razy w ciągu roku. Informację o terminie egzaminu Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swoich stronach podmiotowych oraz w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, co najmniej na trzy miesiące przed planowanym terminem egzaminu.
W 2012 r. egzaminy na licencję syndyka odbędą się:
Do wniosku należy załączyć:
Jeżeli wniosek nie będzie spełniał powyższych wymogów formalnych, osoba ubiegająca się o licencję syndyka zostanie wezwana do uzupełnienia braków. Nieuzupełnienie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez biegu, o czym wnioskodawca zostanie zawiadomiony listem poleconym za poświadczeniem odbioru.
Jeżeli wniosek został złożony po upływie wyznaczonego terminu, przewodniczący Komisji wydaje decyzję odmawiającą dopuszczenia wnioskodawcy do udziału w egzaminie. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Ministra Sprawiedliwości.
Wniosek o dopuszczenie do egzaminu zainteresowani powinni złożyć do ministra sprawiedliwości na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa Skr. Poczt. 33, z dopiskiem „wniosek o dopuszczenie do egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka".
Kiedy upływa termin do złożenia wniosku?
Termin do złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu upływa:
Ile wynosi opłata egzaminacyjna za przystąpienie do egzaminu na licencję syndyka?
Osoba przystępująca do egzaminu uiszcza opłatę egzaminacyjną, która stanowi dochód budżetu państwa.
Wysokość i sposób wnoszenia opłaty egzaminacyjnej określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej z dnia 1 marca 2011 r. (Dz.U. Nr 47, poz. 243).
Data: | 03.04.2012 08:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Kariera, Zawody prawnicze |
Słowa kluczowe: | egzamin na syndyka, egzamin na licencję syndyka, syndykat, syndycy, syndyk, licencja syndyka, zasady egzaminu na licencję syndyka, wykaz aktów na egzamin na licencję syndyka |
WASZE KOMENTARZE