Zmiany w zakresie wyłączenia sędziego
Ważne zmiany obejmą instytucję wyłączenia sędziego. Podstawy do wyłączenia sędziego z uwagi na zarzut stronniczości nie będzie stanowić już wyrażenie przez niego opinii na sprawę (co do prawa i faktów). W przepisach KC znalazł się bowiem przepis, wedle którego przewodniczący będzie mógł pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy, biorąc pod uwagę zgłoszone twierdzenia i dowody, jak też uprzedzić strony iż rozstrzygnięcie może zostać oparte na innej, aniżeli wskazana przez nie, podstawie prawnej.
Doręczenia przez komornika
Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń za pośrednictwem komornika, jak też zobowiązać powoda do doręczenia pisma pozwanemu w ten sposób, gdy nie udało się mu doręczyć pisma procesowego w inny sposób. Powód będzie miał dwa miesiące na zawiadomienie sądu o doręczeniu pisma w ten sposób albo wskazanie aktualnego adresu pozwanego, pod rygorem zawieszenia, a następnie umorzenia postępowania.
Powództwo oczywiście niezasadne
Powództwo oczywiście niezasadne, sąd oddali na posiedzeniu niejawnym, nie podejmując żadnych innych czynności, w szczególności informowania o tym pozwanego.
Odpowiedź na pozew
Pozwany będzie miał dwa tygodnie na odpowiedź na pozew, po której zostanie wyznaczone posiedzenie przygotowawcze w celu podjęcia próby rozwiązania sporu bez potrzeby prowadzenia dalszych posiedzeń, zwłaszcza rozprawy.
Uzasadnienie wyroku
Składając wniosek o uzasadnienie konieczne będzie wskazanie, czy ma dotyczyć całości wyroku czy wyłącznie jego części (poszczególnych rozstrzygnięć), Wniosek będzie podlegał opłacie. Uzasadnienie wyroku ma być napisane zwięźle (z pominięciem powoływania się np. na orzeczenia Sądu Najwyższego). Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku będzie wynosił dwa tygodnie od dnia wpływu wniosku do sądu, a wyjątkowo prezes sądu będzie mógł przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Przedłużenie terminu będzie wiązało się ze wydłużeniem terminu do złożenia apelacji, do trzech tygodni.
Inne zmiany w procedurze cywilnej
Pozostałe zmiany, które wejdą w życie 7 listopada to:
Podstawa prawna:
art 1 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469).
Data: | 06.11.2019 08:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | prawo cywilne, postępowanie cywilne, kpc, Kodeks postępowania cywilnego, nowelizacja postępowania cywilnego, Doręczenia przez komornika, Powództwo oczywiście niezasadne, odpowiedź na pozew, uzasadnienie wyroku, zmiany w procedurze cywilnej |
WASZE KOMENTARZE