Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Niezbędnik aplikanta: Egzamin notarialny 2019

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W dzisiejszym Niezbędniku zajmiemy się tegorocznym egzaminem notarialnym.

Niezbędnik aplikanta: Egzamin notarialny 2019

Termin egzaminu notarialnego w 2019 roku

 

Departament Zawodów Prawniczych poinformował, że Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 74 § 5 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie wyznaczył termin egzaminu notarialnego na dni 4 – 6 września 2019 r.


Sporządzanie zadań egzaminacyjnych na egzamin notarialny

 

Zgodnie z art. 74 § 14 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie, zadania egzaminacyjne wraz z opisami istotnych zagadnień na każdą część egzaminu sporządza zespół do przygotowania zadań na egzamin notarialny, składający się z 7 członków: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i 3 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną.


Kryteria oceny prac egzaminacyjnych na egzaminie notarialnym

 

Ocena prac egzaminacyjnych dokonywana jest przez egzaminatorów, w oparciu o kryteria zawarte w art. 74e § 2 ustawy – Prawo o notariacie, a więc kryterium zachowania wymogów formalnych, właściwości zastosowanych przepisów prawa i umiejętności ich interpretacji oraz poprawności zaproponowanego przez zdającego sposobu rozstrzygnięcia problemu.

 

 

Opis istotnych zagadnień

 

Opis istotnych zagadnień nie ma charakteru wiążącego i nie tworzy nowych kryteriów ocen, gdyż te zawarte są wyłącznie w ustawie – Prawo o notariacie. Posługiwanie się przez egzaminatorów i komisje egzaminacyjne opisem istotnych zagadnień, tj. schematem poprawnego standardowego rozwiązania zadania egzaminacyjnego, stanowi zatem wyłącznie instrument pomocniczy.


Wyniki egzaminu notarialnego w 2018 roku

 

W 2018 roku pozytywny wynik z egzaminu notarialnego uzyskały 182 osoby, co stanowi 33,6 % ogółu zdających.

 

Spośród 542 osób, które przystąpiły do egzaminu, 249 osób ukończyło aplikację notarialną w 2018 r., co stanowi ok. 46 % ogółu zdających. Pozostałą grupę zdających stanowiły osoby, które ukończyły aplikację w latach ubiegłych (180 osób, tj. ok. 33 % ogółu zdających) oraz osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji (113 osób, tj. ok. 21 % ogółu zdających). Powyższe zróżnicowanie struktury zdających znajduje odzwierciedlenie w wynikach uzyskanych przez te osoby. Najwyższy poziom zdawalności, tj. ok. 40 %uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji w 2018 r. Spośród osób, które ukończyły aplikację notarialną w latach ubiegłych, pozytywny wynik uzyskało ok. 31 % zdających. Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji notarialnej, pozytywny wynik uzyskało ok. 24 % zdających.

 


Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.