Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: W życie weszły nowe przepisy o komornikach sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak legalnie zatrudnić nianię?

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Opieka nad dzieckiem bywa niekiedy trudna do pogodzenia z pracą zawodową. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się usługi opiekunek do dzieci, czyli tzw. niań. Od 2011 roku nianię możemy zatrudniać legalnie i nie ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów związanych z opłacaniem składek ZUS.

Jak legalnie zatrudnić nianię?

Zawód - niania

 

Niania to osoba zawodowo zajmująca się opieką nad dziećmi, przy czym pracę tę mogą wykonywać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Głównymi zadaniami opiekunki jest spełnienie trzech podstawowych funkcji: opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej. Za swoje świadczenia niania otrzymuje uzgodnione z pracodawcą wynagrodzenie. Zatrudniona na tym stanowisku osoba może zajmować się małoletnimi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia.

 

Jakie postanowienia powinna zawierać umowa między rodzicami a nianią?

 

 

Niania jest zatrudniana na podstawie pisemnej umowy o świadczenie usług. Porozumienie  powinno zawierać następujące punkty:

  • strony umowy,
  • cel i przedmiot umowy,
  • czas i miejsce sprawowania opieki,
  • liczbę dzieci powierzonych opiece,
  • obowiązki niani,
  • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,
  • czas na jaki umowa została zawarta oraz warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

 
Kto odprowadza składki do ZUS?

 

Wszystkie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne, opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych bądź rodzic (płatnik składek). Niania, która dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, może liczyć na opłacenie tego ubezpieczenia przez rodzica dzieci, którymi się zajmuje. Wówczas rodzic opłaca ubezpieczenie zgodnie zasadami dla zleceniobiorców uregulowanych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. 

 

Kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może opłacić składki?

 

ZUS może opłacić składki, gdy zostaną spełnione łącznie  trzy warunki. Pierwszym z nich jest zgłoszenie przez rodzica, zatrudnionej niani, do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Drugi warunek to rodzice bądź rodzic samotnie wychowujący dziecko, którzy są zatrudnieni i świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą pozarolniczą działalność. Trzecim i ostatnim warunkiem jest dziecko, które nie zostało umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

 

W jakich sytuacjach ZUS nie opłaca składek?

 

ZUS nie opłaca składek w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest rodzic dziecka korzystający z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej. Drugim przypadkiem jest umowa uaktywniająca, która została zawarta między nianią a osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej zawodowej. Rodzic musi niezwłocznie poinformować ZUS o każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek, zwłaszcza w momencie rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy uaktywniającej.

 

Źródło: Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Data: 20.12.2017 10:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Studia, Finanse studenta
Słowa kluczowe: opieka, niania, umowa o świadczenie usług, zatrudnienie niani, zus
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.