Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Miasta oferują przywileje, by zatrzymać absolwentów uczelni

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Staże zawodowe, nagrody i stypendia, specjalne programy dla młodych i mieszkania - to pomysły władz niektórych miast Polski na zatrzymanie u siebie absolwentów uczelni.

Miasta oferują przywileje, by zatrzymać absolwentów uczelni

Na staże zawodowe w firmach, także zagranicznych, mogą liczyć młodzi ludzie np. w Gdańsku. Po raz dziesiąty organizowana jest tam akcja „Wakacyjny staż".

 

 

Michał Piotrowski z tamtejszego urzędu miasta poinformował, że w tym roku 67 firm i instytucji zadeklarowało łącznie 221 miejsc stażowych, m.in. w banku, hotelach, stoczniach, urzędzie miejskim, przedszkolu oraz w Grupie Lotos i Międzynarodowych Targach Gdańskich. Ponadto 25 studentów gdańskich uczelni otrzymało staż w Indiach, w jednej z czołowych hinduskich firm informatycznych, w ZenSar, która w Gdańsku rozwija swoje centrum badawczo–rozwojowe.

 

Natomiast Sopot, ze względu na coraz większy odsetek starszych mieszkańców, buduje mieszkania komunalne dla młodych małżeństw. Do użytku oddano już 60 mieszkań, a w tym roku zapowiedziano budowę kolejnych 50. Władze miasta tłumaczą, że pomagają młodym rodzinom na starcie, tak aby mogły pozostać w Sopocie.

 

 

Szeroki wachlarz możliwości zarówno absolwentom uczelni, jak i maturzystom oferuje Poznań. W ub. roku na promocję miasta wśród maturzystów i studentów wydano tam 2,5 mln zł. Dla najlepszych maturzystów – laureatów olimpiad przedmiotowych miasto przyznaje stypendia w wysokości tysiąca złotych, wypłacane przez cały rok akademicki.

 

 

Miasto wspiera też najlepszych młodych naukowców w konkursie na wyróżniające się prace doktorskie i magisterskie; laureaci tych konkursów mogą odpowiednio dostać 6 lub 3 tys. złotych. Każdego roku są przyznawane nagrody artystyczne i naukowe, stypendia dla młodych twórców i badaczy. Miasto organizuje staże studenckie w urzędzie i wspiera finansowo staże pracowników naukowych w przedsiębiorstwach.

 

 

Również Łódź ma bogatą ofertę, mającą zachęcić młodych ludzi do związania swojej przyszłości z tym miastem. Od wielu lat trwa tam program "Młodzi w Łodzi" realizowany przez Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi przy współpracy z prawie 70 firmami oraz trzema największymi uczelniami publicznymi.W ramach programu uruchomiono portal praktyk i staży, realizowane są bezpłatne szkolenia, staże wakacyjne czy konkurs dla młodych przedsiębiorców na najlepszy biznesplan. Realizowany jest także unikatowy w skali kraju program stypendialny. Firmy fundują stypendia na kierunkach, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, dofinansowują akademiki, a także dodatkowe lektoraty języków obcych. Także magistrat funduje stypendia naukowe dla studentów oraz doktorantów łódzkich uczelni.Od tego roku zdolni studenci mogą zamieszkać w należących do miasta lokalach w centrum Łodzi - na preferencyjnych warunkach.

 

 

Swoich studentów chcą zatrzymać w mieście także łódzkie uczelnie. Politechnika Łódzka współpracuje z wieloma firmami z Łodzi i regionu. Jej studenci odbywają w nich praktyki i staże, a później często wiążą się z nimi na stałe. Temu samemu celowi służą prace dyplomowe pisane na "zamówienie" z przemysłu oraz projekty przychodzące z firm rozwiązywane przez studenckie zespoły. Politechnika Łódzka namawia władze miasta do inwestowania w nowe technologie, a Uniwersytet Łódzki od 2012 r. wprowadził stypendia dla olimpijczyków, którzy rozpoczną studia na tej uczelni.

 

 

Kraków zachęca młodych ludzi do studiowania w swoich uczelniach poprzez kampanię promocyjną „Kraków to stan umysłu”, w której uczestniczą: uczący się tam skoczek narciarski Maciej Kot, Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska i zdobywca złotego medalu w zawodach Robot Challenge Michał Gazda.


 

Obcokrajowcy studiujący w Krakowie mogą liczyć na specjalną kartę rabatową, dzięki której otrzymują zniżki w kinach, restauracjach, klubach i teatrach. Karta to kolejna zachęta dla obcokrajowców w ramach realizowanego od 2008 r. programu "Study in Krakow". Ma on na celu przekonanie obcokrajowców, że warto uczyć się w Krakowie.

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.