Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

MNiSW: maturzysta sprawdzi, gdzie dostanie się na studia

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kandydat będzie mógł sprawdzić w sieci, na jakie studia się dostanie z maturą z wybranych przedmiotów - ma to od przyszłego roku umożliwić system POL-on, gromadzący dane o uczelniach i studentach. Ma tam znaleźć się też m.in. antyplagiatowa baza prac.

MNiSW: maturzysta sprawdzi, gdzie dostanie się na studia

Jak zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, system będzie dostępny przez internet. Część informacji zgromadzonych w POL-onie, np. wykaz uczelni czy lista pracowników naukowych uczelni, jest już dostępna. Niektóre dane, np. o studentach czy o szczegółach zatrudnienia wykładowców, mogą przeglądać tylko uprawnione osoby.


Jak mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Elżbieta Orłowska, po raz pierwszy w Polsce mamy "zintegrowany i rzetelny system informacji o szkolnictwie wyższym i nauce". "To istotny instrument naszej polityki" - podkreśla. POL-on ma być stopniowo wzbogacany o nowe funkcje. W przyszłym roku pojawi się w nim otwarta dla wszystkich lista kierunków studiów i wymagań, które kandydat musi spełnić, żeby zostać na nie przyjęty.

 

"Maturzysta, po wpisaniu jaki przedmiot i na jakim poziomie zdaje na egzaminie, będzie mógł się dowiedzieć, na jakie kierunki zostanie przyjęty. Będzie to lista ogólnopolska" - tłumaczy Orłowska.

 

System POL-on
, jak mówi, zawiera najbardziej kompletne informacje o polskim szkolnictwie wyższym i nauce. Uczelnie mają obowiązek przesyłać do niego aktualne dane. Tylko 10 małych publicznych uczelni do tej pory nie przekazało danych. "Już teraz widać rozbieżności między danymi z POL-onu i danymi zbieranymi przez GUS. Np. różnica w liczbie studentów między GUS a POL-on to ok. 300 tysięcy osób" - mówi wiceminister.

 

W listopadzie 2011 r. według GUS studiowało w Polsce 1,8 mln osób. W POL-onie na razie zarejestrowanych jest 1,5 mln. Różnica przeważnie bierze się stąd, że GUS może liczyć kilka razy tego samego studenta lub studentów studiów podyplomowych. W POL-onie tymczasem identyfikuje się poszczególne osoby przez numer PESEL i można być pewnym, że dane są zgodne ze stanem faktycznym.

 

Podobnie jest z pracownikami uczelni. Według GUS-u w listopadzie było ich 99,3 tys., a według POL-onu 92,5 tys.
1 2 dalej
Data: 04.01.2013 11:00
Autor/źródło: PAP - Nauka w Polsce
Kategoria: Studia
Słowa kluczowe: maturzysta, studia, antyplagiatowa baza prac, system POL-on
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.