Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przygotowanie do egzaminu. Jak się uczyć i zdawać egzaminy ustne?

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Większość studentów boi się szczególnie egzaminów ustnych. Ta forma egzaminowania na pierwszy rzut oka wydaje się być o wiele trudniejsza niż pisemne kolokwium czy test wiedzy.

Przygotowanie do egzaminu. Jak się uczyć i zdawać egzaminy ustne?

Na egzaminie ustnym liczy się bowiem nie tylko wiedza, ale także sposób jej podania. Nerwy nie są sprzymierzeńcem odpowiadającego studenta. Nieśmiałość to kolejna przeszkoda... Ściągać się nie da i nawet na zastanowienie jest niewiele czasu. Jednak egzamin ustny może okazać się genialnym polem do popisu, jeśli zna się pewne tajniki jego zdawania. To bowiem nie tylko sprawdzian wiedzy, ale przede wszystkim aktorski popis. Warto to wiedzieć, bo z analogicznymi wystąpieniami przyjdzie ci się mierzyć w życiu - między innymi z rozmowami kwalifikacyjnymi, wystąpieniami publicznymi, rozmowami z klientami itp.


Przygotowanie do egzaminu
Jeśli czeka cię w najbliższym czasie egzamin ustny wybierz odpowiednią strategię przygotowania do niego. Już w trakcie nauki wyobrażaj sobie, że przekazujesz komuś zdobywaną przez ciebie wiedzę.


W przypadku egzaminu ustnego najważniejsze jest usystematyzowanie wiedzy. Przed egzaminem warto jak najwięcej ćwiczyć wypowiedzi ustne.  Można zadawać sobie samemu pytania i odpowiadać na nie na głos lub zorganizować tego typu ćwiczenie z kolegą lub koleżanką. Spróbujcie być dla siebie nawzajem egzaminatorem i egzaminowanym. To dobra metoda na systematyzację materiału i naukę prezentacji swojej wiedzy. Utrwalanie i zdobywanie informacji lepiej odbywa się w toku indywidualnej pracy.


Bardzo pomocne mogą być też auiobooki z symulacjami egzaminów ustnych. Należy zwrócić uwagę, by przemawiać pełnymi zdaniami oraz właściwie konstruować wypowiedź, tj. nadać jej wstęp, rozwinięcie i zakończenie.


Technika zdawania ustnego


Wypytaj o egzaminatorów…

Przed egzaminem koniecznie poproś starsze roczniki o dokładną „charakterystykę” egzaminatorów. Chodzi tu zarówno o to, z czego zazwyczaj pytają, jak i o to, jacy są „osobowościowo” i jak traktują studentów podczas egzaminu. Takie informacje można też coraz częściej znaleźć w sieci. Istnieją specjalne fora poświęcone opiniom na temat wykładowców. Możesz tam zadać wszystkie pytania dotyczące egzaminatora, które pozwolą Ci poznać jego „styl”. Dowiedz się zatem, z jakich partii materiału pytał dotychczas egzaminator. To zaś może się okazać kluczem do Twojego sukcesu na egzaminie.


Każdy wykładowca ma też swoje preferencje, co do zachowania studenta podczas egzaminu. Jedni lubią odważnych, przebojowych i wesołych studentów, a inni cichych, posłusznych i skromnych. Słowem „Każdy ma swojego bzika”. Warto to wiedzieć, by na egzaminie „odegrać odpowiednią rolę”.


Czasem okazuje się, że „świr” egzaminatora dotyczy czegoś, na co nie możesz mieć wpływu, czyli mamy do czynienia ze znaną nam z prawa cywilnego siłą wyższą. Jednak nawet na takie „przypadki” można znaleźć sposób. Na przykład na Wydziale Prawa UW był kiedyś profesor (niestety już nie żyje), który cierpiał na meteopatię (nie znosił zwłaszcza wiatru). Wiadomo było, że jeśli w dzień egzaminu ostro wieje albo jest niskie ciśnienie, szanse na zdanie są marne. Wtajemniczeni wiedzieli, by podczas egzaminu symulować ból głowy i na wstępie zaznaczyć Panu Profesorowi „przepraszam za rozkojarzenie ale z powodu tego okropnego wiatru strasznie dziś boli mnie głowa” Bez względu na merytorykę wypowiedzi co najmniej 4 było wówczas pewne!


Inna profesor był egocentrykiem. Uwielbiał, gdy studenci uczyli się konkretnie z jego książki (to akurat dotyczy wszystkich egzaminatorów, którzy opublikowali jakieś podręczniki). Na egzamin wchodziliśmy więc demonstracyjnie z wystającą z torby książką Pana profesora lub przytaczaliśmy charakterystyczne fragmenty opisów z jego publikacji. 5 było murowane!


Powtórz materiał…

Bez względu na to, czy jesteś dobrze przygotowany, czy nie na dwa dni przed egzaminem powtórz materiał z notatek. Jeśli nie masz własnych, postaraj się pożyczyć od najlepszego studenta i zrobić sobie ksero


Nie warto podchodzić do egzaminu na tzw. „kompletnego Jana”. Są wykładowcy, którzy chcą, aby studenci ich lubili i jeśli mają jakikolwiek punkt zaczepienia w ich wiedzy, dają im zaliczenie. Daj im ten punkt zaczepienia.

1 2 3 dalej
Data: 26.04.2012 00:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Studia
Słowa kluczowe: student, egzaminator, studia, egzaminy, egzamin ustny, nauka do egzaminu
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.