Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przygotowanie do egzaminu. Jak się uczyć i zdawać testy?

4.7/5 z 9 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Egzamin testowy to jedna z metod badania wiadomości egzaminowanego z danego obszaru wiedzy. Zakłada się, że pozytywna odpowiedź na zadane pytanie świadczy o opanowaniu danego fragmentu wiedzy. Istnieje bowiem związek liniowy pomiędzy liczbą pozytywnych a opanowaniem danego zakresu wiedzy. W części 3 cyklu artykułów pt. „Jak się uczyć do egzaminów” wyjaśniamy jak się uczyć do egzaminów testowych. Podajemy też konkretne wskazówki pomocne przy rozwiązywaniu testów.

Przygotowanie do egzaminu. Jak się uczyć i zdawać testy?

GDZIE CZYHA TEST NA MŁODEGO PRAWNIKA?


Testy na studiach

Na studiach prawniczych możemy mieć do czynienia z testami na kolokwiach zaliczeniowych a także na egzaminach z niektórych dziedzin prawa. Każda uczelnia organizuje swoje egzaminy inaczej, trudno więc wskazać tu konkretne przedmioty, z których egzamin trzeba będzie zdawać w formie testowej. Chyba jedyną taką dziedziną jest logika. Ten przedmiot, bez względu na to, na jakiej uczelni studiujemy, będziemy musieli zaliczyć w formie testu. O zasadach przeprowadzania egzaminów na danej uczelni można dowiedzieć się od starszych kolegów lub na stronach internetowych wydziału. Zawsze też można zapytać wykładowcę danego przedmiotu, w jakiej formie będzie przeprowadzany egzamin i jakie zasady będą na nim obowiązywały.


Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze
Nie ma natomiast żadnych wątpliwości co do formy egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze. O tym „rzeźniku” słyszał zapewne każdy, kto zaczyna uczyć się prawa. Kiedy jeszcze egzamin organizowały korporacje, był to test wielokrotnego wyboru, zdarzały się też punkty ujemne. Od 2006 roku organizację egzaminów wstępnych przejęło Ministerstwo Sprawiedliwości.  Z tą chwilą zmieniły się też zasady jego przeprowadzania. Wprawdzie pozostawiono formę testową sprawdzianu, zlikwidowano jednak punktację ujemną i ustalono, że prawidłowa może być wyłącznie jedna odpowiedź. Nie ulega wątpliwości, że zmiana taka jest bardzo korzystna dla zdających. Jeszcze trzy lata temu trzeba było rozwiązać test składający się z 250 pytań w ciągu 5 godzin.


Dziś egzamin wstępny na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt. Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu wstępnego. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzymuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 100 punktów (na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą wystarcza punktów). Egzamin wstępny trwa 2,5 godziny. Kandydaci podczas egzaminu wstępnego nie mogą korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innej pomocy, ani posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.


UWAGA!
Kandydat, który podczas egzaminu wstępnego korzystał z pomocy innej osoby, posługiwał się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomagał pozostałym kandydatom lub w inny sposób zakłócał przebieg egzaminu wstępnego zostaje wykluczony z egzaminu wstępnego!


Kolokwia aplikacyjne

Kolejne testy, które napotka młody prawnik na swojej drodze to kolokwia aplikacyjne. Na każdym roku każdej aplikacji, poszczególne przedmioty trzeba będzie zaliczać w tej właśnie formie. Tu jednak, podobnie jak w przypadku studiów prawniczych, nie można podać jednolitych zasad organizacji kolokwiów, które obowiązywałyby wszystkich aplikantów w kraju. Każda izba każdej korporacji inaczej ustala bowiem zasady ich zaliczania. Można więc skorzystać z tych samych rozwiązań, które sugerowaliśmy powyżej studentom, tj. zapytać „starszych aplikantów”, sprawdzić na stronie izby, pogadać z wykładowcą.


Prawniczy egzamin zawodowy

Wreszcie egzamin zawodowy na wymarzony tytuł. Składa się on z pięciu części pisemnych z czego  pierwsza część polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zdający może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź zdający uzyskuje 1 punkt.  Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Podczas egzaminu zdający nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Wprawdzie możliwe jest korzystanie z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa ale niestety tylko w trakcie rozwiązywania zadań z części drugiej do piątej egzaminu. Przy rozwiązywaniu testu nie można korzystać z żadnych pomocy.

1 2 3 dalej
Data: 20.03.2012 09:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Studia
Słowa kluczowe: nauka do egzaminu, egzamin testowy, test, przygotowanie do testu, egzamin na aplikacje, egzamin wstępny, test wyboru
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.