Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przygotowanie do egzaminu. Jak zorganizować sobie warsztat nauki?

4.8/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zarówno sam sposób nauki, jak i warunki, w jakich się uczymy mają istotny wpływ na proces przyswajania wiedzy. W części 2 cyklu „Jak się przygotować do egzaminu” opisujemy proste zasady zorganizowania sobie warsztatu nauki. Choć zawarte w artykule wskazówki mogą czasem wydać się Wam trywialne, warto wziąć je pod uwagę, bo najprostsze rozwiązania są zazwyczaj najskuteczniejsze.

Przygotowanie do egzaminu. Jak zorganizować sobie warsztat nauki?

Poznaj zasady egzaminu
Zanim zaczniemy naukę zapoznajemy się z zakresem przedmiotowym egzaminu, wymaganym materiałem, istotnymi zagadnieniami, listą obowiązujących książek i podręczników oraz literaturą uzupełniającą.


Warto dowiedzieć się od „starszych roczników”, jak egzamin z tego przedmiotu, czy u tego wykładowcy, wyglądał w poprzednich latach – ile czasu trwał, z czego były pytania, jak zachowywał się egzaminator. Bez względu na to, jakich mądrości w stylu „Nie ściągaj na egzaminie” byśmy tu nie wypisywali i tak każdy student bierze tę „ewentualność” pod uwagę.


UWAGA!
Jeśli więc zamierzasz ściągać, to przynajmniej dowiedz się, czy u tego egzaminatora w ogóle jest to możliwe i co za to grozi. Wtedy sam będziesz mógł podjąć decyzję. Może się bowiem okazać, że konsekwencja ściągania będzie znacznie bardziej dotkliwa niż niezdany egzamin.


Jeśli wiadomo, że będziemy mieli do czynienia z testem, można postarać się o testy z ubiegłorocznych egzaminów.  Dzięki ich rozwiązywaniu, zapoznamy się z materiałem i oswoimy z tą formą egzaminu.


Notatki, podręczniki, ustawy…
Część z nas zaczyna od robienia własnych notatek. Pisząc całkiem sporo się zapamiętuje, tyle że  potem  często nie ma już czasu na ich czytanie. Notatki muszą być czytelne i stanowić kwintesencję całości przerobionych zagadnień. Warto więc zwrócić uwagę na to, by miały przejrzystą formę, najlepiej żeby były spisane w akapitach i punktach, logicznie zhierarchizowanych, z kolorowo podkreślonymi i wyróżnionymi wybranymi hasłami czy słowami kluczowymi. To, co wyraźnie różni się od reszty zapisanego tekstu, jest dużo lepiej i szybciej zapamiętywane.


UWAGA!
Nie wpadaj jednak w szał podkreślania. Za dużo wyróżnień to, to samo, co ich brak.


Trzeba też pamiętać o marginesach, które bardzo pomagają w nauce. Możemy na nich zapisywać swoje skojarzenia i przemyślenia na dany temat, różnego rodzaju objaśnienia (np. definicje trudniejszych pojęć), czy robić niezbędne odnośniki (np. do tekstów ustaw).


Oczywiście same notatki to za mało. Do wszystkich tych egzaminów musimy przygotować się naprawdę solidnie, co oznacza, że warto też choć raz przeczytać dokładnie podręcznik i co najmniej kilka razy „przerobić” ustawę.


Ważne, aby po wykładach czy ćwiczeniach możliwie szybko przeczytać (z notatek lub z podręcznika) omawiane zagadnienie. Kluczową sprawą jest bowiem zrozumienie materiału. Im lepiej go zrozumiemy, tym lepiej go zapamiętamy i tym szybciej zdołamy powtórzyć go przed egzaminem.


Najlepiej się uczyć zaczynając od zagadnień najistotniejszych, stopniowo przechodząc do przykładów je obrazujących lub potwierdzających, tzn. od ogółu do szczegółu. To pomaga zapamiętać i utrwalić materiał. Warto robić sobie także częste powtórki, a raz na jakiś czas (zależnie od tego, ile go zostało do egzaminu) powtórzyć większą część wymaganych do sprawdzianu zagadnień. Można wtedy ocenić zakres własnej wiedzy i wychwycisz tematy, z którymi mamy wciąż problem.


UWAGA!
Postaraj się obiektywnie określić luki w powtarzanym materiale i racjonalnie zaplanuj czas na ich uzupełnienie.


Jeśli zakres zagadnień do nauki jest bardzo szeroki, łatwiej go opanować dzieląc na mniejsze,  systematycznie przyswajane części. W tym celu warto zrobić grafik nauki i konsekwentnie go realizować.

1 2 dalej
Data: 02.03.2012 10:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Studia
Słowa kluczowe: jak się uczyć, warsztat pracy, miejsce do nauki, jak zdać egzamin, przyswajanie wiedzy, zasady nauki
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.