Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przygotowanie do egzaminu. Co warto wiedzieć o naszej pamięci

4.8/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Każdy student ma swój własny styl uczenia się. Zaczynamy go kształtować zazwyczaj już w szkole podstawowej. Czasem pomagają nam w tym rodzice, czasem nauczyciele a czasem korepetytorzy. Ale to głównie my sami, znając swoje, słabsze i mocniejsze strony opracowujemy techniki, które pomagają nam przyswoić wiedzę i przebrnąć przez kolejne egzaminy. Czy jednak jesteśmy zadowoleni ze skutków samodzielnej nauki? Opracowany przez nas cykl artykułów pt. „Jak się przygotować do egzaminów” pomoże każdemu udoskonalić swój styl uczenia się, a tym samym osiągnąć sukces na egzaminie. W pierwszym artykule opowiemy Wam nieco o ludzkiej pamięci i technikach jej trenowania.

Przygotowanie do egzaminu. Co warto wiedzieć o naszej pamięci

Co warto wiedzieć o naszej pamięci?
Na naszej drodze do „bycia prawnikiem” musimy zmierzyć się z różnymi formami egzaminów. Na studiach prawniczych mamy głównie egzaminy ustne i pisemne opisowe, choć zdarzają się i testy. Na koniec – obrona, którą też można uznać za rodzaj egzaminu ustnego. Po studiach choć raz trzeba spróbować podejść do testowego giganta – egzaminu wstępnego na aplikację. Ale to wcale nie koniec. Jak już dostaniemy się na upragnioną aplikację, znów musimy dowodzić swojej wiedzy zdając kolejne kolokwia. Wreszcie egzamin zawodowy na upragniony tytuł – w części testowy, w części pisemny opisowy.


Niby wszystkie te egzaminy dotyczą tych samych dziedzin prawa, a jednak do każdego z tych egzaminów trzeba przygotowywać się inaczej. I tu decydujące są przede wszystkim dwa czynniki:

 1. nasz typ osobowości, czyli to, do jakiej grupy się zaliczamy - słuchowcy, wzrokowcy czy czuciowcy (kinestycy), a także 
 2. forma egzaminu, tj. to czy uczymy się do egzaminu ustnego, pisemnego opisowego czy też do testu.

O tym jednak w kolejnych częściach cyklu, a tymczasem – co warto wiedzieć o naszej pamięci?


Trening pamięci
W wyniku treningu, nasz umysł, podobnie jak ciało, staje się sprawniejszy. Im więcej i częściej się uczymy, tym szybciej i łatwiej przyswajamy wszelką wiedzę.


Pamięć to jeden z podstawowych procesów psychicznych, który polega na zdolności gromadzenia informacji i zdobywania doświadczenia, przez co wpływa na nasze aktualne zachowania. Do zasadniczych funkcji pamięci należą: zapamiętywanie, a następnie przechowywanie tego, co zostało zapamiętane oraz przypominanie.


Warto wyjaśnić tu pojęcie mnemoniki. Jest to zbiór technik pamięciowych, które wyzwalają duże możliwości własnej pamięci. Polegają one zwykle na grupowaniu, porządkowaniu elementów materiału przeznaczonego do zapamiętania według jakiejś zasady lub na ich powiązaniu z elementami, które dzięki swemu układowi czy formie dają się łatwo zapamiętać.


Wyobrażenia i skojarzenia
Największy wpływ na pamięć mają wyobraźnia i skojarzenia. Jeśli zatem chcemy coś zapamiętać dobrze jest z czymś to skojarzyć (tzn. połączyć nową informację z czymś już znanym i zapamiętanym wcześniej), wykorzystując w tym celu własną wyobraźnię.


Ucząc się, powinniśmy zatem, tworzyć swoje własne "żywe" wyobrażenia i skojarzenia, które będą:

 •  miłe, przyjemne, pozytywne,
 •  kolorowe z dużą ilością odcieni,
 •  dynamiczne, pełne ruchu i akcji,
 •  niecodzienne, niezwykłe,
 •  ciekawe, zabawne, a czasem nawet absurdalne,
 •  z pewną dozą przesady, np. odnośnie do kształtu, wielkości, ilości,
 •  szczegółowe, nie pozbawione detali,
 •  uporządkowane, pogrupowanie według jakiegoś określonego kryterium,
 •  nastawione na wrażenia zmysłowe.

Takie "żywe" wyobrażenia i skojarzenia są łatwiej zapamiętywane i szybciej przypominane.

1 2 3 4 5 dalej
Data: 29.02.2012 12:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Studia
Słowa kluczowe: jak zdać egzamin, jak się uczyć, egzamin nauka, pamięć, trening pamięci, przygotowanie do egzaminu, techniki nauki, rozwiązywanie testów
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.