Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jakie wyłączenia odpowiedzialności stosują ubezpieczyciele w polisach na życie?

4.9/5 z 8 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Celem wykupywania ubezpieczeń jest zabezpieczenie siebie i swojej rodziny przed przykrymi konsekwencjami pewnych zdarzeń. Jednakże firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na istniejące wykluczenia odpowiedzialności.

Jakie wyłączenia odpowiedzialności stosują ubezpieczyciele w polisach na życie?

Zobowiązanie ubezpieczyciela
Ubezpieczenie na życie, oferowane między innymi przez firmę Signal Iduna, jest jednym z takich produktów, w których ubezpieczyciel, w zamian za opłacaną składkę, zobowiązuje się do wypłacenia świadczenia na wypadek, gdyby ubezpieczony uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, zachorował lub zmarł. Niemniej jednak nie we wszystkich sytuacjach firma ubezpieczeniowa rzeczywiście wypłaca odszkodowanie. Dzieje się to z uwagi na liczne wyłączenia odpowiedzialności, jakie w polisach na życie mogą występować.


Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli

Ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność za szkody ubezpieczeniowe w wielu przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy zaistniały one z ewidentnej winy klienta. Wśród najczęściej stosowanych wyłączeń odpowiedzialności podaje się okoliczności:


• samobójstwa ubezpieczonego,
• śmierci ubezpieczonego w wyniku umyślnego czynu uposażonego, np. mąż zabija żonę w celu uzyskania wysokiej sumy z ubezpieczenia na życie,
• podanie przez ubezpieczonego fałszywych informacji dotyczących oceny ryzyka, np. sfałszowanie wyników badań lekarskich, zatajenie chorób przewlekłych,
• wystąpienie śmierci ubezpieczonego na skutek: działań wojennych; ogłoszenia stanu wojennego; dobrowolnego, aktywnego udziału ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach czy innych aktach przemocy; prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdów mechanicznych bez uprawnień, czy też po spożyciu alkoholu, narkotyków lub środków odurzających; masowego skażenia chemicznego i radioaktywnego; zatrucia alkoholem; przedawkowania leków; katastrofy samolotu nielicencjonowanych linii lotniczych; dokonywania przestępstwa przez ubezpieczonego; uprawiania zawodowo sportu wyczynowego; poddania się ubezpieczonego zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarską; samookaleczenia się ubezpieczonego.


OWU najważniejsze
Każda firma oferująca ubezpieczenie na życie może dowolnie określać wyłączenia swej odpowiedzialności za szkody ubezpieczeniowe. Przed podpisaniem umowy klient powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, jakie ubezpieczyciel jest zobowiązany mu przedstawić.


OWU mogą być udostępniane na stronie internetowej, dlatego też można je porównać z innymi warunkami umów ubezpieczeniowych. Pomoże to w podjęciu racjonalnej decyzji o tym, na jakie ubezpieczenie na życie ostatecznie się zdecydować.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.