Z drugiej strony nie wszyscy wiedzą czy są ubezpieczeni i mogą bez problemu korzystać ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Zanim jednak przejdziemy do tego zagadnienia, zobaczmy w jaki sposób udokumentować na chwilę obecną nasze prawo do powyższych świadczeń i jak będzie to wyglądało już w 2013 r.
Powyższe regulacje nie będą obowiązywać jednak długo, ponieważ już od 1 stycznia 2013 r. zmienia się zasadniczo stan prawny w tej materii. Nowelizacja przepisów skutkuje odejściem od dotychczasowych zasad dokumentacji prawa do świadczeń zdrowotnych – tym samym nie będą już potrzebne w/w dokumenty, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione poniższe warunki:
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych będzie weryfikowane przez placówkę ochrony zdrowia na podstawie numeru PESEL osoby ubezpieczonej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie na podstawie dokumentu elektronicznego ma następować na podstawie numeru PESEL osoby zobowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego (w praktyce będzie to rodzic lub prawny opiekun dziecka). Widać zatem, że wszystko odbywać się będzie w formie elektronicznej, a nie jak obecnie w formie papierowej. Oczywiście, gdyby pojawił się problem z potwierdzeniem prawa do świadczeń zdrowotnych na nowych zasadach, zawsze będzie można udokumentować to za pomocą dotychczasowych dokumentów np. ZUS RMUA. Dokumentacja papierowa nie odchodzi zatem całkowicie w zapomnienie.
Mając powyższe na uwadze, dokumentami potwierdzającymi aktualne ubezpieczenie zdrowotne są między innymi:
Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni czy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, możemy to sprawdzić w łatwy i szybki sposób (choć aby być bardziej precyzyjnym, sprawdzić nasze ubezpieczenie będą mogli pracownicy służby zdrowia – np. panie w rejestracji NZOZ). Wszystko dzięki Centralnemu Wykazowi Ubezpieczonych, w którym znajdują się informacje na temat wszystkich ubezpieczonych w NFZ osób. System został wprowadzony na potrzeby zmienianych zasad dotyczących dokumentowania prawa do świadczeń zdrowotnych wyłącznie przy pomocy nr PESEL. Zgodnie z obowiązującym prawem Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców zacznie działać dopiero od 1 stycznia 2013 r. W chwili obecnej trwają testy i wdrożenie systemu we wszystkich oddziałach NFZ. Do tego czasu wciąż obowiązują dokumenty potwierdzające prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej, które pacjent powinien mieć przy sobie, gdy zgłasza się do lekarza. Z chwilą nadejścia Nowego Roku system ma być dostępny dla całej polskiej służby zdrowia.
Problemem może okazać się brak poprawnej weryfikacji przez nowy system. Tym samym osoba chcąca skorzystać ze świadczeń zdrowotnych nie będzie mogła uczynić tego na koszt NFZ. Nie zawsze jednak będzie to oznaczało, że dany pacjent jest po prostu nieubezpieczony. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieterminowe zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia NFZ lub po prostu błąd systemu eWUŚ (a wg wiedzy pacjenta jest on ubezpieczony). W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie. Jednak także bez takich dokumentów będzie można otrzymać świadczenia zdrowotne na podstawie pisemnego oświadczenia.
Data: | 27.12.2012 09:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Rodzeń Rafał |
Kategoria: | Prawo, Gorące tematy |
Słowa kluczowe: | ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie, obowiązkowe ubezpieczenie, dobrowolone ubezpieczenie, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie na wniosek, ubezpieczenie zdrowotne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie zdrowotne |
WASZE KOMENTARZE