Jak powinni się uczyć słuchowcy?
Słuchowiec, jak sama nazwa wskazuje, to osoba, która najłatwiej przyswaja wiedzę poprzez słuchanie. Dzieje się tak ponieważ taka osoba jest niezwykle wrażliwa na bodźce słuchowe. Spójrz na cechy wymienione poniżej i sprawdź czy przypadkiem nie wydają Ci się one znajome. Jeśli tak, to jest to znak, że jesteś typowym przykładem słuchowca.
Z pewnością należysz do grona słuchowców, jeśli :
Dla słuchowców najlepsze jest powtarzanie na głos informacji. Słuchowcy niejako "myślą na głos". Hałas jednak ich dekoncentruje. Takie osoby powinny uczyć się razem z innymi słuchowcami, gdyż lubią rozmawiać, dyskutować, ale także wygłaszać monologi. Ogromne znaczenie ma dla nich, np. odpowiednia intonacja głosu. Słuchowcy powinni uczyć się przez nagrywanie wymaganych do egzaminu informacji na dyktafon lub magnetofon, a następnie ich odsłuchiwanie, przez co są w stanie zapamiętać szeroki zakres materiału.
Słuchowiec z pewnością odnajdzie się na egzaminie ustnym. Natomiast najwięcej problemów może przysporzyć mu test. Słuchowcy, którzy przygotowują się do testów powinni szczególnie pilnie przestrzegać poniższych wskazówek.
Jeśli więc jesteś słuchowcem:
Jak powinni się uczyć czuciowcy?
Czuciowiec (inaczej dotykowiec lub kinestetyk) ma doskonale wyczulony zmysł dotyku, węchu i smaku. Wysoka wrażliwość jest odnotowywana również w odniesieniu do doznań fizycznych.
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia na Egzamin wstępny
zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."
Czuciowcy (kinestetycy), najlepiej uczą się poprzez wykonywanie różnych czynności, w które bardzo się angażują. Ich wyobraźnia pracuje w ruchu, np. podczas wykonywania prac manualnych, aktywności fizycznej lub wycieczek i zajęć w terenie. Lubią czuć emocje, zapachy i smaki. Ważne jest to, że wiedza oraz umiejętności zdobyte poprzez działanie są lepiej przyswajane niż poprzez zmysł wzroku czy słuchu.
Zmysł powonienia, szczególnie uwidaczniający się u czuciowców, pozwala „wyłapać” zapachy, na które uwagi nie zwróci między innymi wzrokowiec (na przykład lekko nieświeży produkt w lodówce). Wrażliwość zmysłowa dotyczy ponadto wielu głębszych spraw, w tym uczuć zarówno własnych, jak i ludzi wokoło. Czuciowcy są wyczuleni na elementy komunikacji niewerbalnej, a więc na mimikę twarzy, gesty, język ciała i ton głosu. Bardziej od słów wychwytują ich wydźwięk emocjonalny.
Dotykowcy lubią czymś manipulować. Przy stole rolują obrus lub serwetkę, często trzymają coś w ręku, zwłaszcza długopis. Ich gestykulacja jest żywa, ekspresyjna i dynamiczna. Ruch rąk i komunikacja pozawerbalna są głównym przekaźnikiem informacji. Czuciowcy bardzo często są „skontaktowani” z własnym ciałem, dzięki czemu rozpoznają swoje emocje, doznania różnego rodzaju czy samopoczucie. Dotyk jest dla nich środkiem poznawania. Dotyczy to zwłaszcza zakupu odzieży. Dany ciuch musi być przyjemny w dotyku, a nawet ładnie pachnieć. Jeśli tkanina nie będzie komfortowa, na pewno rzecz nie zostanie zakupiona.
Z pewnością należysz do grona słuchowców jeśli :
Dla czuciowca głównym punktem odniesienia w podejmowanych sposobach uczenia się powinny być zatem emocje. Najlepsze efekty przynosi zdobywanie wiadomości poprzez zmysły, co jest możliwe szczególnie w drodze zajęć warsztatowych. Dobremu przyswojeniu treści służy więc ich „przeżywanie”. Świetnym sposobem uczenia się są dla czuciowców doświadczenie i eksperymenty. Przeżywane emocje wpływają na lepsze zapamiętywanie. Dotykowcy dosyć słabo przyswajają wiedzę tradycyjnymi metodami, niepozwalającymi wychodzić poza obszar książki i biurka.
Powinni natomiast wykorzystać swoją skłonność do manipulowania różnymi przedmiotami i potrzebę ciągłego zajęcia czymś rąk. Na lepsze opanowanie materiału wpływa więc w ich przypadku notowanie, szkicowanie bądź rysowanie. Podczas nauki powinni trzymać w ręku długopis, rysować coś na kartce, a nawet bawić się włosami. Ręce czuciowców muszą być cały czas czymś zajęte. Dekoncentrująco działają natomiast negatywne zachowania i uczucia innych. Dotykowcom trudno jest się od nich odseparować.
Czuciowcom najłatwiej będzie zdać egzamin ustny, zwłaszcza gdy będzie on polegał na „żywej” dyskusji egzaminatora ze studentem.
Jeśli więc jesteś słuchowcem:
Jak powinni się uczyć wzrokowcy?
Najmocniejszą stroną wzrokowców jest czytanie. Zwykle mówią szybko i wyobrażają sobie to, o czym mówią, tak jakby mówili obrazami. Niejako widzą każde wypowiadane słowo. Uczą się pamiętając, gdzie co było napisane na stronie, ponieważ widzą zapamiętywany tekst i w ten sposób odtwarzają go. Kiedy mówią, dużo słów dotyczy obrazów, kolorów, widzenia itp.
Wzrokowcy łatwo zapamiętują twarze, gorzej imiona i nazwiska. Obraz telewizyjny jest dla nich ważnym źródłem nie tylko wrażeń, ale i informacji. Malarstwo, rzeźba, grafika to dziedziny sztuki, które przemawiają do nich najmocniej. Około29% ludzi posiada preferencje wizualne, lubią się uczyć poprzez patrzenie lub obserwację pokazu, potrafią "zobaczyć" swój cel oraz przedstawić go sobie za pomocą ruchomych i nieruchomych obrazów. Są ekspresyjni: łatwo płaczą lub "zabijają wzrokiem", nie lubią dużo mówić, lubią porządek i schludność.
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia na Egzamin wstępny
zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."
Z pewnością należysz do grona słuchowców jeśli :
Wzrokowcy najlepiej przyswajają materiał, gdy mają właściwie skonstruowane notatki. Sposób sporządzania notatek jest tu kluczowy. Pomocne mogą być tabele, wykresy, schematy, zastosowanie wielobarwnych podkreśleń i wyróżnień, hasła lub słowa kluczowe umieszczone na różnych karteczkach zawieszonych w widocznych miejscach na wysokości wzroku. Ucząc się, lubią korzystać z taśm wideo, slajdów czy zdjęć. Wzrokowcy cenią sobie porządek, natomiast dekoncentruje ich nieład i bałagan oraz ruch.
Wzrokowcom najtrudniej będzie na egzaminie ustnym, za to doskonale poradzą sobie z testem zwłaszcza, jeśli wcześniej ćwiczyli rozwiązywanie testów.
Jeśli więc jesteś wzrokowcem:
UWAGA!
Oczywiście nikt z nas nie jest w stu procentach słuchowcem, czuciowcem (kinestetykiem) czy wzrokowcem. Ważne jest to, który z instrumentów poznawczych dominuje. Wiedza na ten temat pozwoli Ci na wybranie odpowiedniej metody nauki.
Data: | 14.08.2015 08:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Aplikacje, Gorące tematy, Studia |
Słowa kluczowe: | jak się uczyć, zmysły człowieka, egzamin, jak zdać egzamin, kolokwia |
WASZE KOMENTARZE