Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ostateczne wyniki egzaminów zawodowych 2019
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Znamy wyniki egzaminu notarialnego

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W dniach 4 – 6 września 2018 r. odbył się egzamin notarialny. W trakcie 3-dniowego egzaminu kandydaci na notariuszy musieli sporządzić dwa projekty aktu notarialnego oraz projekt odmowy dokonania czynności notarialnej. Jak im poszło? Oto wyniki

Znamy wyniki egzaminu notarialnego

Ile osób uzyskało pozytywny wynik z egzaminu notarialnego w 2018 roku?

 

Pozytywny wynik z egzaminu notarialnego uzyskały 182 osoby, co stanowi 33,6 % ogółu zdających. Trzeba przyznać, że jest to wynik zbliżony od zeszłorocznego, kiedy to egzamin zdało 34,8 % przystępujących do egzaminu.

 

Struktura zdających egzamin notarialny w 2018 roku

 

Spośród 542 osób, które przystąpiły do egzaminu, 249 osób ukończyło aplikację notarialną w 2018 r., co stanowi ok. 46 % ogółu zdających. Pozostałą grupę zdających stanowiły osoby, które ukończyły aplikację w latach ubiegłych (180 osób, tj. ok. 33 % ogółu zdających) oraz osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji (113 osób, tj. ok. 21 % ogółu zdających).


Którzy kandydaci na notariuszy otrzymali najwyższy wynik z egzaminu notarialnego w 2018 r.?

 

Powyższe zróżnicowanie struktury zdających znajduje odzwierciedlenie w wynikach uzyskanych przez te osoby. Najwyższy poziom zdawalności, tj. ok. 40 %uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji w 2018 r. Spośród osób, które ukończyły aplikację notarialną w latach ubiegłych, pozytywny wynik uzyskało ok. 31 % zdających. Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji notarialnej, pozytywny wynik uzyskało ok. 24 % zdających.

 

 

 

Zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego

 

Zdającym, którzy otrzymali pozytywny wynik z egzaminu notarialnego, Minister Sprawiedliwości wyda zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego, stosownie do treści art. 76 § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza, zgodnie z art. 10 § 1 w zw. z art. 11 ww. ustawy.        


Odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości

 

Od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu notarialnego zdającemu przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu notarialnego.  
 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.