Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: W życie weszły nowe przepisy o komornikach sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wielkie podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską do KSSiP

3.7/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

5 lutego 2018 roku odbyła się konferencja z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz dziekanów Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju, w ramach której dokonano podsumowania wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Wielkie podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską do  KSSiP

Podsumowanie wyników

 

Spotkanie w Popowie k. Warszawy poświęcone było omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 30 września 2017 r. oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską w 2017 r. do  Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W konferencji uczestniczyli dziekani niemal 30 uniwersytetów i innych uczelni wyższych prowadzących studia prawnicze. Obecni byli również przedstawiciele samorządów zawodowych - adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego, a także członkowie zespołów przygotowujących testy na egzaminy.

 

Egzaminy wstępne na aplikacje w liczbach

 

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą organizuje Minister Sprawiedliwości. Wszystkich kandydatów obowiązują te same zasady i jednakowy zakres egzaminów. W ubiegłym roku przystąpiło do nich 7997 absolwentów 44 uczelni – 18 publicznych, 22 niepublicznych i 4 zagranicznych. Egzaminy zdało 4325 osób, czyli 54,1 proc. kandydatów.

 

 

Absolwenci których uczelni wypadki najlepiej?

 

Na konferencji przedstawiono m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów, a także porównanie wyników osiągniętych przez absolwentów poszczególnych uczelni wyższych. Najlepiej wypadli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 85,97 proc. kandydatów. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego (77,55 proc. zdało egzaminy), a następnie absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,46 proc.).

 

Nabór na aplikacje sędziowską i prokuratorską

 

Z kolei prezentacja wyników naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską, prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, pokazała profil kandydatów aspirujących do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego i prokuratora.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości. 
 

Data: 08.02.2018 08:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Aplikacje, Gorące tematy, Studia
Słowa kluczowe: aplikacje prawnicze, aplikacja sędziowska, aplikacja prokuratorska, aplikacja adwokacka, aplikacja notarialna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.