Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską - na co zwrócić uwagę?

4.5/5 z 32 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Co prawda egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską odbędzie się dopiero 26 września 2015 r. – jednak niektórych już teraz paraliżuje strach przed tym egzaminem. Z jednej strony wydawać by się mogło, że to przecież tylko test – w dodatku jednokrotnego wyboru, z drugiej strony przerażająca jest lista aktów prawnych, która w tym roku obejmuje 55 ustaw.

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską - na co zwrócić uwagę?

Wykaz ustaw na egzamin wstępny na aplikację radcowską 2015 r. – co się zmieniło?

 

W porównaniu z listą ustaw z 2014 r. w tym roku kandydaci na aplikantów będą musieli zapoznać się z jedną ustawą więcej. Należy również zauważyć, że część pytań na egzaminie będzie dotyczyć przepisów, które weszły w życie w ubiegłym roku, chodzi o ustawę z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym oraz ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Zła wiadomość jest taka, że osoby, którym nie udało się w tamtym roku – oprócz powtórki materiału, muszą przeczytać i przyswoić ustawy, których zeszłoroczny wykaz nie obejmował, tj.:

  • ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
  • ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich,
  • ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
  • ustawa z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji,
  • ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej,
  • ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych,
  • ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych,
  • ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia na Egzamin wstępny na aplikację zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy."

 

Jak się uczyć?

 

Wiadomo, wszyscy zarzekają się, że zaczną się uczyć zaraz po opublikowaniu wykazu ustaw, jednak plany te – podobnie jak postanowienia noworoczne – upadają, zanim zostaną wdrożone w życie. Osoby, które w tym roku po raz pierwszy będą przystępować do egzaminu wstępnego – zapewne w tym momencie kończą jeszcze pisanie swoich prac magisterskich. Warto jednak pomyśleć o przyszłości i rozłożyć naukę na określony okres, tak aby móc sobie pozwolić na świętowanie po obronie pracy magisterskiej... :-) , chwilę relaksu, wakacyjny wyjazd ze znajomymi i…. powtórkę. Usiądź i pomyśl przez chwilę o swoich priorytetach. Dla niektórych (w tym dla mnie) – sama myśl, że w razie porażki, za rok musieliby powtórzyć cały proces od początku (i znów wydać pieniądze na opłatę za egzamin!!!) jest bardzo motywująca. Polecam rozpisanie sobie materiału na poszczególne miesiące – w ten sposób łatwiej kontrolować samego siebie. Ucząc się przepisów, warto ‘przeplatać’ duże ustawy tymi mniejszymi, czyli najbliższy tydzień/2 tygodnie poświęcasz na naukę przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a kolejna ustawa to np. ustawa o prawach konsumenta. W ten sposób szybciej będziesz „pozbywać się” ustaw z listy co również będzie Cię motywować do działania. Niestety, samo czytanie ustaw to za mało. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza… - polecam zatem po każdej przerobionej ustawie – przerobić trochę testy z tego zakresu i sprawdzić jak sobie radzisz. Nie zrażaj się ewentualnymi porażkami i błędnymi odpowiedziami – każde ponownie przerobione pytanie oraz przeczytanie podstawy prawnej do niego sprawia, że prawidłowa odpowiedź oraz co najważniejsze cały przepis łatwiej zapamiętasz.

 

Oczywiście każdy zrobi jak uważa, jednak warto sobie już teraz uświadomić, że nie ma co odkładać nauki na ostatnie miesiące... -  lepiej poświecić codziennie godzinę już od dzisiaj (plus np. czas w trakcie jazdy tramwajem/autobusem na uczelnię – to doskonały czas na rozwiązywanie testów na telefonie komórkowym) niż potem siedzieć po 10 godzin dziennie…

 

Na co zwrócić uwagę ucząc się do egzaminu wstępnego na aplikację?

 

Przed nauką, warto również poświęcić chwilę i zobaczyć jak wyglądały testy w poprzednich latach. Szybko zapewne dojdziecie do wniosku, że najwięcej punktów można zdobyć odpowiadając poprawnie na pytania z zakresu tych dużych ustaw, takich jak kodeks postępowania cywilnego, kodeks postępowania karnego itd. Dla przykładu, w ubiegłym roku tylko z tych najobszerniejszych ustaw (kpc, kpa, kpk, itd.) można było uzyskać aż 94 punkty na 150 możliwych do zdobycia. Z kolei te krótkie ustawy czyta się szybko, zatem możne je powtórzyć nawet dzień przed egzaminem i w prosty sposób uzyskać brakujące 6 punktów… Oczywiście to jest najgorszy scenariusz... Systematyczna nauka połączona z rozwiązywaniem testów pozwala osiągnąć naprawdę dobry wynik. Powodzenia!

Data: 30.03.2015 06:55
Autor/źródło: Zielińska Edyta
Kategoria: Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: egzamin wstępny na aplikację adwokacką, egzamin wstępny na aplikację radcowską, wykaz ustaw na egzamin, aplikacja
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.