Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Będą zmiany w aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej? Sejm uchwalił ustawę

5/5 z 29 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Na 87 posiedzeniu Sejmu RP, które odbywało się w dniach 18 – 20 lutego 2015 roku, uchwalono nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza dla przyszłych aplikantów? Czy będą jakieś zmiany?

Będą zmiany w aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej? Sejm uchwalił ustawę

Aplikacje co raz bardziej popularne

 

Zmiany, które od wielu lat dotykają kwestii wykonywania zawodów prawniczych oraz aplikacji sprawiły, że te ostatnie stały się nie tylko bardziej dostępne w porównaniu ze stanem sprzed 10 czy 15 laty, ale również coraz więcej młodych prawników decyduje się na ich odbywanie.

 

 

Uchwalona nowelizacja w pigułce

 

Jednym z aktów prawnych uchwalonym w zeszłym tygodniu przez Sejm była nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami aplikacja sędziowska i prokuratorska ma trwać 36 miesięcy. Dotychczas szkolenie sędziów trwało 60 miesięcy, a prokuratorów 42 miesiące. Nowelizacja przewiduje także likwidację tzw. aplikacji ogólnej (odbywanej przez kandydatów do obu tych zawodów) oraz tzw. stażu referendarskiego (odbywanego przez przyszłych sędziów). Większy nacisk ma być położony na praktyczne szkolenie aplikantów – zostaną oni zatrudnieni w sądach i prokuraturach okręgowych, a w miejsce dotychczasowych stypendiów będą otrzymywać wynagrodzenie. Ustawa zakłada również utworzenie nowych stanowisk: starszych asystentów sędziego i prokuratora, jako kolejnych szczebli kariery w tych zawodach prawniczych. Starszym asystentem będzie mogła zostać osoba mająca zdany egzamin sędziowski lub prokuratorski, a także asystent z co najmniej 10-letnim stażem pracy. Ponadto nowelizacja m.in. znosi kadencyjność dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – do tej pory był on powoływany na 5 lat.

 

Etap procesu legislacyjnego

 

Uchwalone zmiany nie zaczną jeszcze póki co obowiązywać. Ustawę skierowano bowiem do Senatu, który zobligowany jest do jej rozpatrzenia.

 

Przedmiotem głosowań w Sejmie była także ustawa o komornikach sądowych i egzekucji

 

Na marginesie warto by wspomnieć, że przedmiotem obrad Sejmu RP podczas 87 posiedzenia była nie tylko ustawa nowelizująca ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ale także zajęto się wprowadzeniem zmian do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Uchwalone przepisy mają zapobiec zbyt dużym różnicom w liczbie spraw wpływających do poszczególnych komorników, a tym samym poprawić skuteczność ich działania. Dotychczasowe przepisy doprowadziły do obniżenia efektywności egzekucji komorniczych w kancelariach, w których odnotowuje się większy napływ spraw. Do tej pory komornik wybrany przez wierzyciela odmawiał przyjęcia sprawy spoza swojego rewiru, gdy zaległość w prowadzonych egzekucjach przekraczała 6 miesięcy. Teraz komornik będzie miał obowiązek odmowy również gdy wpłynęło do niego w danym roku ponad 5 tys. spraw i jednocześnie w poprzednim roku załatwił skutecznie mniej niż 35 proc. egzekucji albo gdy wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 tys. Podobnie jak w przypadku ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, również i nad tą nowelizacją będą teraz pracować senatorowie.

 

Źródło:
W powyższym artykule wykorzystano informacje dotyczące 87 posiedzenie Sejmu RP, dostępne na stronie internetowej www. sejm, gov.pl.

Data: 24.02.2015 10:20
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Aplikacje, Gorące tematy, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: aplikacja, zmiany w aplikacji, wykonywanie zawodów prawniczych, odbywanie aplikacji
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.