Egzaminy na aplikacje zostaną równocześnie przeprowadzone w 24 miastach w Polsce przez 68 komisji egzaminacyjnych, w tym:
Przypominamy, że w skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości, czyli sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego; osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. Natomiast w przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, do tegorocznych egzaminów na aplikacje zgłosiło się łącznie 10.108 osób, w tym:
Należy wskazać, że w przypadku aplikacji notarialnej liczba kandydatów w stosunku do ubiegłego roku wzrosła. Z kolei nieznacznie zmniejszyło się zainteresowanie aplikacją adwokacką i radcowską, jak również aplikacją komorniczą.
Poniżej przypominamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku.
Dzisiaj, czyli na dzień przed egzaminem nie warto już siedzieć nad ustawami. Ostatni dzień przed egzaminem powinien być dniem odpoczynku od nauki. Zrób coś co pozwoli Ci się zrelaksować: spotkaj się ze znajomymi, idź do kina. Pamiętaj również o tym, aby przygotować sobie wszystkie niezbędne rzeczy na jutro: dokumenty oraz zestaw długopisów.
Co do testu, pamiętaj o uważnym i dokładnym czytaniu każdego pytania i odpowiedzi. Często zdarza się, że odpowiedzi różnią się między sobą łącznikiem lub przecinkiem – a to na gruncie prawa – jak wiadomo – jest bardzo znaczące. Zakreślaj zawsze pierwszą odpowiedź, która wydaje się poprawna. Zdaj się na swoją wiedzę i intuicję, nie wracaj do pytań, na które bez problemu potrafiłeś odpowiedzieć. Oczywiście niektóre pytania mogą sprawić większą trudność, dlatego wówczas warto opuścić takie pytanie i wrócić do niego później. W pierwszej kolejności zajmij się rozwiązaniem pytań, które są dla Ciebie łatwe. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, nie stresuj się – w ostateczności zaznacz odpowiedź na chybił trafił. Niektórzy w takiej sytuacji zaznaczają odpowiedź która w całym teście najczęściej była zaznaczana jako poprawna (czyli jeśli na karcie odpowiedzi widzisz, że najczęściej wybierałeś jako poprawną odpowiedź a) to zaznaczasz a) ), inni natomiast twierdzą – wzorując się na uczestnikach znanego teleturnieju, że jeśli nie znasz odpowiedzi, to poprawną odpowiedzią jest zawsze B Pamiętaj o tym, że na teście można robić notatki, skreślać odpowiedzi, które na pierwszy rzut oka wydają się być błędne, zakreślać prawidłowe odpowiedzi itp. Na karcie odpowiedzi tego robić już nie wolno. Raz naniesiona na kartę odpowiedź jest ostateczna i nie ma możliwości na jej zmianę. Niestety, każda próba modyfikacji raz wskazanej na karcie odpowiedzi jest traktowana przez system sprawdzający test jako 0 punktów.
Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Zespół sPrawnik.pl
Data: | 26.09.2014 11:39 |
---|---|
Autor/źródło: | Zielińska Edyta |
Kategoria: | Aplikacje, Gorące tematy |
Słowa kluczowe: | egzamin wstępny na aplikację, aplikacja radcowska, aplikacja adwokacka, aplikacja notarialna, aplikacja komornicza |
WASZE KOMENTARZE